Головна Українська Радянська Енциклопедія тем-термі ТЕПЛОВИДІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
— конструктивні елементи ядерного реактора, що містять ядерне пальне, яке під час дії реактора виділяє тепло. Розміщують їх в активній зоні реактора. Кожний такий елемент складається з осердя (стрижня, пластини тощо), сформованого з керамічного або металевого ядерного пального, і герметизуючої оболонки навколо нього, яка перешкоджає попаданню у теплоносій радіоактивних продуктів поділу пального. Між керамічним осердям і оболонкою залишають вільний об'єм на випадок зміни розмірів осердя при нагріванні, опроміненні тощо. Оболонку виготовляють з графіту, цирконієвих і алюмінієвих сплавів (Т. е. водоводяних реакторів, графітоводних реакторів, графіто-газових реакторів, важководних реакторів), з нержавіючих сталей і жароміцних сплавів (Т. е. реакторів-розмножувачів з рідко металевим або газовим теплоносієм). На оболонці роблять ребра, що підвищує стійкість і поліпшує охолодження її теплоносієм. Т. е. завантажують у реактор звичайно у вигляді блоків. З використаних Т. е. вилучають не вигоріле або знову нагромаджене ядерне пальне. Іноді такі Т. е., як джерела іонізуючого випромінювання, застосовують у різних технологічних процесах, для наук. досліджень.
В. С. Карасьов.
Схожі за змістом слова та фрази
БІОГЕННІ ЕЛЕМЕНТИ
- хімічні елементи, що містяться в земній корі й постійно входять до складу живих організмів. В основному це 22 елементи, співвідношення їх у живій і неживій матерії різне. Так, у земній корі переважають кисень, кремній, алюміній і натрій, а в організмах до 99% маси клітини становлять кисень (70%),... (Українська Радянська Енциклопедія)
РОЗСІЯНІ ЕЛЕМЕНТИ
— група хім. елементів (Rb, Сd, Сs, Sс, Gа, Іn, ТІ, Gе, Нf, V, Sе, Те, Rе), що поширені в земній корі переважно як домішки в мінералах. Р. е. входять до мінералів у вигляді ізоморфного (див. Ізоморфізм у хімії, фізиці, мінералогії) заміщення ін. елементів, розміщуються в дефектах кристалічних грато... (Українська Радянська Енциклопедія)
РІДКІСНОЗЕМЕЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
РЗЕ —умовна назва, що об'єднує 16 хім. елементів III групи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва: ітрій, лантан та лантаноїди. Деякі вчені відносять до РЗЕ ще скандій. Розрізняють церієві (лантан, церій, празеодим, неодим, прометій, самарій, європій) та ітрієві (ітрій, гадоліній, тербій, д... (Українська Радянська Енциклопедія)
ПЕРЕХІДНІ ЕЛЕМЕНТИ
перехідні метали— хімічні елементи, вільні атоми яких мають незаповнені внутрішні електронні підрівні. Часто до П. е. відносять і елементи, у яких підрівні частково заповнені електронами не в нейтральних атомах, а в атомах з різними окислення ступенями. П. е. поділяють на d- та f-дефектні елементи.... (Українська Радянська Енциклопедія)
ЛЕГУЮЧІ ЕЛЕМЕНТИ
— хімічні елементи, що їх вводять при легуванні в металеві сплави. У сталі і чавуни додають переважно хром, нікель, марганець, кремній, молібден, магній, вольфрам, ванадій, титан, алюміній, ніобій, кобальт і мідь, в алюмінію сплави — кремній, мідь, магній, нікель, титан, хром, кобальт, цинк, циркон... (Українська Радянська Енциклопедія)
ХАЛЬКОФІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від грец. — мідь і — люблю) — хім. елементи, переважній більшості яких властиво, подібно до міді, утворювати стійкі сульфіди. Відомо 19 X. е.: S,Сu, Zn, Ga, Ge, Аs, Sе, Ag, Сd, Іn, Sn, Sb, Те, Аu, Тl, Рb,Ві, Ро. У природних умовах більшість X. е. трапляється в самородному стані. В земній корі вони... (Українська Радянська Енциклопедія)
СИДЕРОФІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від грец. — залізо і — люблю) — хім. елементи, з яких, на думку деяких учених, складається ядро Землі. До С. е. належать хім. елементи переважно VIII групи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва: Fе, Со, Ni, Ru, Рd, Оs, Ir, Рt та ін. За підрахунками О. Є. Ферсмана, вміст С. е. у земній кул... (Українська Радянська Енциклопедія)
РАДІОАКТИВНІ ЕЛЕМЕНТИ
— хімічні елементи, всі ізотопи яких радіоактивні (див. Радіоактивні ізотопи). До Р. е. належать технецій (ат. н. 43), прометій (61), вісмут (83) і всі наступні елементи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва. Хім. елементи, розташовані в цій системі за ураном (92), наз. трансурановими елем... (Українська Радянська Енциклопедія)
ЕЛЕМЕНТИ ХІМІЧНІ
- види атомів з однаковими зарядами ядер і електронними оболонками. Багато елементів складається з кількох ізотопів. Позначаються Е. х. знаками хімічними (напр., Н - водень, О - кисень). Взаємозв'язок і закономірності у властивостях Е. х. відображає періодична система елементів Д. І. Менделєєва.
... (Українська Радянська Енциклопедія)
ДЕКЛАСОВАНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від де... і клас)-люди, які втратили зв'язок зі своїм суспільним класом чи соціальною групою, не беруть участі в сусп. виробництві, морально розкладені, часто зв'язані зі злочинним світом. Д. е.- продукт класово-антагоністичного суспільства, яке утворює верству людей без певних занять (люмпен-прол... (Українська Радянська Енциклопедія)