Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow СИМВОЛІКА
   

СИМВОЛІКА

(грец. - той, що передається жестами або символами, від— знак, прикмета, ознака) — сукупність або система символів (умов, знаків), з допомогою яких відображаються події, явища, поняття, ідеї тощо. Розрізняють С. національну і С. державну. Нац. С. найповніше репрезентує істор. традиції, духовність, менталітет, світосприймання народу. Але через певні істор. обставини вона не завжди виступає у ролі державної С. В Україні так сталося з тризубом, жовто-синім прапором тощо. Згідно зі ст. 20 Конституції України Держ. Прапором України є стяг із двох рівновеликих горизонтал. смуг синього і жовтого кольорів, а Держ. Гербом України — знак Княжої держави Володимира Великого у вигляді тризуба. Затверджено слова Держ. Гімну України — перший куплет і приспів поезії П. П. Чубинського «Ще не вмерла України». З метою впорядкування символіки міністерств та ін. центр, органів викон. влади, розвитку традицій нац. геральдики та прапорництва Президент України видав указ «Про геральдичні знаки — емблеми і прапори» від 30.X 2000. Встановлено, що м-ва, інші центр, органи викон. влади України можуть мати власні геральд, знаки — емблему і прапор, а міністр внутр. справ, міністр оборони, міністр з питань надзв. ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорноб. катастрофи, голова СБУ, голова Держ. к-ту у справах держ. кордону (тепер Держ. прикорд. служби), голова Держ. подат. адміністрації, голова Держ. митної служби, нач. Управління держ. охорони, нач. Ген. штабу ЗС України та командувачі видів ЗС — також свої штандарти. Відповідно до указу Президента України «Про символіку Міністерства внутрішніх справ України» від 19.XII 2000 засн. емблему (восьми-кут. зірка з білого металу у вигляді 48 розбіжних променів у центрі малого Держ. Герба України) і прапор (синє квадратне полотнище із зображенням емблеми МВС у центрі та золотих вінків з дубового і лаврового листя в усіх кутах). До указу додано перелік органів і підрозділів внутр. справ, стройових підрозділів і вищих навч. закладів МВС України, яким надано право мати власні прапори. Згідно з Законом «Про місцеве самоврядування в Україні» (1997) тер. громади сіл, селищ і міст можуть мати власну символіку (герб, прапор тощо), яка відображає їхні істор., культурні, соціально-економічні та ін. місцеві особливості й традиції.

Законодавчо закріплено використання власної С. політ, орг-ціями та об'єднаннями гр-н. Так, Законом «Про політичні партії в Україні» (2001) передбачено, що пол іт, партія може мати парт, символіку, до якої належать партійний гімн, прапор, розпізнавальний знак, девіз. С. політ, партії підлягає держ. реєстрації у Мін'юсті України. Порядок реєстрації С. об'єднань гр-н визначено відповід. постановою КМ України 1993.

Давні традиції має і профес. символіка, яка охоплює певний рід занять, а також цілі галузі люд. діяльності. До однієї з найдавніших належить емблема, що символізує правосуддя, на якій зображено богиню правосуддя — Феміду. Поширення набули спортивна (зокрема олімпійська) та ін. види С. Див. також Державні символи.

Літ.: Якимович Б. До питання про укр. нац. символіку. «Пам'ятки України», 1989, № 3; Сергійчук В. Доля укр. національної символіки. К., 1990; Його ж. Нац. символіка України. К., 1992; Його ж. Символіка суверенності - синьо-жовта. К., 1994.

А. А. Ситник.

 

Схожі за змістом слова та фрази