Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РИЛЄЄВ
   

РИЛЄЄВ

Кіндрат Федорович [18(29).ІХ 1795, с. Батово, тепер Гатчинського р-ну Ленінгр. обл. - 13(25).VII 1826, Санкт-Петербург] - рос. поет, декабрист. Навч. 1801—14 у Першому кадет, корпусі (Петербург). 1814 одержав чин прапорщика і взяв участь у закорд. походах рос. армії (Німеччина, Швейцарія, Франція). Після повернення в Росію 1818 на знак протесту проти аракчеєвщини вийшов у відставку. 1821 обраний засідателем Петерб. крим. палати. З 1823 — член Північного товариства. Політичні погляди Р. еволюціонували від поміркованих конст.-монархічних до республіканських. Був одним з актив, керівників повстання 14(25).ХІІ 1825 у Петербурзі. Співавтор «Маніфесту до російського народу» — політ, програми повстання. Цим док-том передбачалося у разі успіху повсталих оголосити: ліквідацію існуючої форми правління; відсторонення уряду від влади; знищення кріпос. права; політ, свободи і рівність усіх перед законом; гласність судочинства; утворення представн. органу — Великого собору тощо. Після провалу повстання Р. був заарештований і кинутий до Петропавлів. фортеці. У листі до царя всю вину за грудневі події він взяв на себе, намагаючись врятувати товаришів. Був повішений разом з іншими декабристами — П. І. Пестелем, П. Г. Каховським, С. І. Муравйовим-Апостолом і М. П. Бестужевим-Рюміним.

Рилєєв Кіндрат Федорович - leksika.com.ua

Р. певний час жив в Україні (зокрема на Слобожанщині), вивчав її історію. Його громадян, поезія була спрямована проти політ, гніту і деспотії (вірші «Громадянська мужність», «Громадянин» тощо). Чимало творів Р. стосувалися укр. істор. тематики: поеми «Войнаровський» і «Наливайко», дума «Богдан Хмельницький» та ін.

Тв.: Вибр. тв. К., 1955; Поли. собр. стихотворений. Ленинград, 1971.

Літ.: Тигарев К. В. Жизнь Рылеева. М., 1947; Нечкина М. В. Движение декабристов, т. 1-2. М., 1955; Афанасьев В. В. Рылеев. Жизнеописание. М., 1982.

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази