- обов'язок оператора ядерної установки відшкодувати ядерну шкоду, заподіяну радіаційною аварією. Умови Ц.-п. в. за я. ш. визначаються відповідно до Законів України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» (1995) і «Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення» (2001). Нац. зак-во України в цій сфері грунтується на таких міжнар.-прав. актах: Паризька конвенція про відповідальність перед третьою стороною в галузі ядерної енергії 1960, Віденська конвенція про цивільну відповідальність за ядерну шкоду 1963, Конвенція про додаткову компенсацію за ядерну шкоду 1977 та ін. Ядерна шкода відшкодовується виключно у формі грош. компенсації. Вона може бути відшкодована на підставі договору про відшкодування ядерної шкоди або рішення суду. Договір про відшкодування ядер, шкоди укладається оператором з потерпілим за участю страховика (ін. фін. гаранта). В разі недосягнення згоди між сторонами спір про відшкодування ядер, шкоди вирішується судом. Відповідальність оператора за ядерну шкоду обмежується сумою, еквівалентною 150 млн. СПЗ (Спеціальних прав запозичення) у нац. валюті за кожний ядерний інцидент, де СПЗ означають розрахункову одиницю, ви
значену Міжнар. валют, фондом, яка використовується ним для здійснення власних операцій та угод. Відповідальність оператора за заподіяння смерті обмежується сумою, що становить 2 000 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н, встановлених на момент винесення суд. рішення (укладення договору про відшкодування ядер, шкоди), за кожного померлого. Відповідальність оператора перед кожним потерпілим за шкоду, заподіяну здоров'ю, а також майну особи, обмежується сумою, що становить 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н, але не більше розміру фактично заподіяної шкоди.
Оператор зобов'язаний мати фін. забезпечення для покриття його відповідальності за ядерну шкоду з моменту звернення за отриманням чи продовженням дії ліцензії на експлуатацію ядер, установки в межах суми, еквівалентної 150 млн. СПЗ за кожний ядер, інцидент. Фін. забезпечення Ц.-п. в. за я. ш. здійснюється оператором шляхом страхування цив. відповідальності за ядерну шкоду, яка може бути заподіяна внаслідок ядер, інциденту; отримання ін. видів фін. забезпечення, передбачених законами України.
Д-ва надає кошти для відшкодування ядерної шкоди, якщо виконавчий док-т про відшкодування ядерної шкоди було повернуто стягувачеві в разі відсутності у боржника майна, на яке може бути звернене стягнення у порядку, визначеному зак-вом України.
Ю. М. Крупка.