Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow зат-зміш arrow ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВЛАСНОСТІ
   

ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВЛАСНОСТІ

- злочинні діяння, спрямовані проти держ., колект. та індивід, власності гр-н. Передбачені в Особливій частині Кримінального кодексу України (гл. II, V).

Злочини проти держ. і колективної власності поділяються на: корисливі посягання на власність шляхом розкрадання; корисливі посягання на власність при відсутності ознак розкрадання; некорисливі посягання на власність. Безпосереднім об'єктом посягання є право власності, закріплене у ст. 41 Конституції України. Предметом розкрадання є майно, що має ціну і належить державі або колективу за правом власності. Таке майно повинне перебувати у фондах підприємств, установ і організацій або у віданні уповноваженої на те особи. Всі речі, які мають матеріальну цінність, у т. ч. гроші й цінні папери, можуть бути предметом розкрадання. Предметом розкрадання не можуть бути природні багатства у їх природ, стані (земля, її надра, ліс, дичина в лісі, риба у воді тощо). Об'єктивна сторона розкрадання полягає у тому, що винна особа тим або ін. способом обертає колект. або держ. майно на власну користь або на користь ін. особи. Розкрадання може набувати різних форм: крадіжка (ст. 81 КК України), грабіж (ст. 82), шахрайство (ст. 83), привласнення, розтрата, розкрадання шляхом зловживання посадовим становищем (ст. 84), розбій (ст. 86), вимагательство (ст. 862).

До корисливих посягань на власність за відсутності ознак розкрадання належать спричинення майн. шкоди шляхом обману або зловживання довір'ям (ст. 87) і привласнення знайденого або такого, що випадково опинилося у винного, цінного майна, яке завідомо належить д-ві або громад, орг-ції (ст. 88). Некорисливі посягання на держ. і колект. власність — це умисне (ст. 89) чи необережне (ст. 90) її знищення або пошкодження, а також злочинно-недбале ставлення до охорони майна, що спричинило його розкрадання, пошкодження або загибель у великих розмірах (ст. 91).

Злочини проти індивід, власності гр-н передбачені гл. V КК. Об'єктом посягання є індивід, власність гр-н, а предметом — майно, що належить гр-нам: предмети дом. вжитку, продуктивна і робоча худоба, вироблена продукція, трансп. засоби, гроші, цінні папери, антикварні й художні речі тощо. Злочини проти індивід, власності гр-н поділяються на корисливі посягання та умисне знищення або пошкодження майна. Корисливі посягання можуть бути вчинені у різних формах: крадіжка (ст. 140), грабіж (ст. 141), розбій (ст. 142), шахрайство (ст. 143), вимагательство (ст. 144). Умисне знищення або пошкодження індивід, майна гр-н, що завдало значної шкоди потерпілому, передбачене ст. 145 КК.

О. Я. Свєтлов

 

Схожі за змістом слова та фрази