Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОХОРОНА ПІДВОДНИХ КАБЕЛІВ І ТРУБОПРОВОДІВ
   

ОХОРОНА ПІДВОДНИХ КАБЕЛІВ І ТРУБОПРОВОДІВ

— система міжнар. і нац. заходів, спрямованих на забезпечення безпеч. експлуатації підвод. кабелів та трубопроводів. Міжнар.-прав, режим відповід. об'єктів регулюється Конвенцією про охорону підводних телеграфних кабелів 1884, Конвенцією про відкрите море 1958, Конвенцією ООН по морському праву 1982 та деякими ін. міжнар.-прав. актами, а нац. режим — нормами внутр. зак-ва. Свобода прокладки підвод. кабелів і трубопроводів є частиною свободи відкритого моря. Конвенція оон по мор. праву закріпила право кожної д-ви прокладати по дну відкритого моря за межами континентального шельфу підводні кабелі й трубопроводи і встановила, що зак-вом кожної д-ви має бути передбачене покарання за розрив або пошкодження під-вод. кабеля.

Відповідно до Конвенції про охорону під-вод. телегр. кабелів розірвання або ушкодження підводного кабеля, умисно або через злочинну недбалість підлягають покаранню незалежно від цив. позову про відшкодування шкоди, за винятком випадків, коли ушкодження кабеля було викликано необхідністю зберегти життя людей або забезпечити безпеку судна.

Правила охорони ліній зв'язку, затверджені КМ України 29.1 1996, передбачають встановлення охор. зон мор. кабельних ліній зв'язку. До цих зон належить ділянка водного простору, яка по глибині від поверхні до дна обмежена паралельними площинами від траси мор. кабеля на відстань 0,25 милі. Межі охоронних зон на трасах мор. кабелів і на трасах кабелів зв'язку позначаються у місцях виведення кабелів на берег інформ. заборонними знаками. Траси мор. кабельних ліній зв'язку зазначаються у Повідомленнях мореплавця і наносяться на мор. карти. Порядок охорони підводних трубопроводів в Україні, прокладених по дну територіального моря, передбачений Правилами охорони магістральних трубопроводів. Для них встановлені охоронні зони у вигляді ділянки вод. простору між паралельними площинами, що знаходяться від осей крайніх ниток трубопроводів на 100 м з кожного боку. За пошкодження або руйнування магістральних нафто-, газо- і нафтопродуктопроводів КК України передбачена крим. відповідальність (ст. 292).

Літ.: Коломбос Д. Междунар. мор. право. М., 1975; Мировой ок. и междунар. право. Прав, режим мор. прибрежных пространств. М., 1987; Баймуратов М. О., Досковський В. Г. Міжнар.-прав. режим конт. шельфу. О., 2001.

Т. Р. Короткий.

 

Схожі за змістом слова та фрази