Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МЕДАЛЬ
   

МЕДАЛЬ

(від лат.— метал) — знак, який карбується чи відпивається з металу або виготовляється з інших матеріалів, круглої, рідше овальної, а також багатокутної форми (т. з. плакетки) із зображенням якоїсь події або особи переважно з метою їх увічнення. Має дві сторони, з яких одна є лицьовою (у нумізматичних описах — аверс), а друга зворотна (реверс). На першій вміщується гол. зображення та його назва, на другій, як правило, дається текст щодо призначення М., іноді з використанням символів, алегорій тощо.

Вперше М. було випущено в Італії у 14 ст. Пізніше їх почали карбувати у Німеччині, Данії, Швеції, Росії. Нерідко випускалися цілими серіями з істор. тематики, за якими і сьогодні вивчаються давні події. Багато історичних фактів були б невідомі, якби не зображення їх та написи про них на М.

Спочатку М. виготовлялися як на держ. рівні, так і приват, особами. Пізніше це стало монополією д-ви. У 16 ст. М. почали використовуватись як нагороди. Так, швед, король Густав-Адольф нагороджував офіцерів своєї армії золотими М. на золотих ланцюжках для носіння на шиї. Нагородження М. за цив. заслуги вперше було введено у Польщі (1782), трохи пізніше у Франції (1786), причому на М. позначали ім'я і заслуги нагородженої особи. У багатьох д-вах М. слугували нагородами для нижчих військ, чинів за бездоганну службу і супроводжувались надбавкою до грош. виплат, встановленням пенс, та ін. пільг. Особи, нагороджені М., звільнялись від тілесних покарань тощо.

М. карбувалися на відзнаку перемог над ворогом. Ними нагороджувались, як правило, всі учасники бойових дій. Тільки за рос. царя Петра І було запроваджено 25 таких М. Існували М. за хоробрість, за бездоганну службу, за старанність, за врятування, за труди в нар. освіті тощо. Відзначення М. регулювалося правовими актами, існували процедура нагородження, система органів, які здійснювали цю процедуру. Акт про нагородження приймався монархом, а в немонархіч. країнах — главою д-ви.

У більшості сучас. країн М. існують як нагороди за військ, заслуги (напр., у США — почесні М. армії і флоту, солдатська М., М. повітряних сил, військ.-морських сил; у Франції — за військ, заслуги; у Данії — М. за участь у Другій світовій війні та ін.).

У СРСР існувало як держ. нагороди понад 50 М. Значна кількість з них була заснована в період Великої Вітчизн. війни, а також у повоєнні роки. Найзначніші з них — М. «Золота Зірка» і М. «Серп і Молот», які вручалися відповідно Героям Рад. Союзу і Героям Соц. Праці. Всі ці нагороди визнаються Україною.

Медведєв Ю.Г. - leksika.com.ua

М. як держ. нагороду запроваджено і в Україні. Ними д-ва відзначає гр-н за досягнення в економіці, науці, культурі, спорті та ін.

Див. також Медалі України.

Г. О. Мурашин.

 

Схожі за змістом слова та фрази