Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛІХТЕЙШТЕЙН
   

ЛІХТЕЙШТЕЙН

Князівство Ліхтенштейн (Liechtenstein, Furstentum Liechtenstein) — д-ва в Центр. Європі. Тер.— 157 км2. Нас. —31,1 тис. чол. (1997, оц.): швейцарці, австрійці. Столиця—м. Вадуц. Адм.-тер. поділ — 11 громад. Держ. мова — німецька. Грошова одиниця — швейцарський франк. Нац. свято — День народження князя. Як держ. утворення існує з 1719. У 1806-14 Л. входив до складу Рейнського союзу — конгломерату німецькомовних феод, монархій, політично контро

Державний герб Ліхтенштейну - leksika.com.ua

льованого Францією. Протягом 1815—66 Л. був у складі ще одного міждерж. об'єднання — Німецького союзу, яке передувало утворенню єдиної Німецької імперії. Перша конституція прийнята 1862. Вона декларувала держ. суверенітет і встановлювала держ. лад, побудований на засадах конституційної, обмеженої монархії. 5.Х 1921 було ухвалено нову конституцію Л. (чинна і досі зі змінами і доповненнями). Формою держ. правління є парлам. монархія — «конституційна спадкова монархія на демократичній і парламентській основі» (ст. 2). Законод. влада належить князю і однопалат. парламенту — Ландтагу у складі 25 депутатів, що обираються на 4 роки заг. і прямими виборами при таєм. голосуванні за системою пропорц, представництва. Одночасно обирають відповідну кількість заступників депутатів. Віковий ценз для актив, і пасив, виб. права однаковий — 20 років. Засідання Ландтагу скликаються князем. Проте передбачено скликання парламенту на вимогу не менше 1000 виборців або 3 громад. Водночас 1500 виборців або 4 громади можуть вимагати проведення референдуму щодо розпуску Ландтагу. Правом розпуску парламенту наділений і князь. Він може також відкласти на 3 місяці початок засідань Ландтагу. Правом законодавчої ініціативи у Ландтазі наділений князь. Однак відповідні законопроекти вносить уряд. Ініціювати законопроекти можуть і окр. депутати. Передбачено народну законод. ініціативу: законопроекти можуть бути внесені у Ландтаг від імені 1000 виборців. У період між сесіями Ландтагу його окр. функції виконує держ. комітет, до складу якого входять колишній голова парламенту та 4 ін. особи, обрані парламентом з числа депутатів. За конституцією, «управління усіма справами держави, за винятком шкільної справи, має здійснюватися урядом, що є відповідальним перед князем і Ландтагом» (ст. 78). Питаннями шкільної освіти займається окр. орган — держ. шкільна рада. До складу уряду входять його глава і 4 адм. радники. Глава уряду призначається князем за поданням Ландтагу. Він є також керівником держ. шкільної ради. Ін. членів уряду обирає Ландтаг, після чого відповідні кандидатури затверджує на посадах князь. Члени уряду несуть персональну політ, відповідальність перед Ландтагом. Парламент може ініціювати у Вищому держ. трибуналі розгляд питання щодо юрид. оцінки діяльності членів уряду. Вищим судом заг. юрисдикції є Верховний суд. Конституція передбачає створення суду адм. юрисдикції. Згаданий Вищий держ. трибунал є судом конст. юрисдикції, т. з, дисциплінарним судом щодо членів уряду, а також уповноважений вирішувати ін. питання. Членів трибуналу (5 осіб) обирає Ландтаг. Голову трибуналу затверджує князь.

Інтереси Л. за кордоном представляє Швейцарія.

Л. - член ООН з 1990, Ради Європи з 1978, Європ. асоціації вільної торгівлі з 1991 та ін. Дип. відносини України з Л. встановлено 6.ІІ 1992.

В. М. Шаповал.