Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СТАВКА
   

СТАВКА

- 1) Розмір, число, відсоткова частка подат. або митних зобов'язань, плати за наданий банківський кредит, прибутку для виплати дивідендів тощо. Встановлюється нормами податкового і банк, зак-ва, положеннями конкр. кред. договорів або ін. угод і обчислюється відповідно до заг. суми доходу або ін. об'єкта оподаткування, наданого кредиту. Залежно від сфери застосування розрізняють С: дисконтну, за якою НБУ надає кредити комерц. банкам за міжбанк. позичками; облікового відсотка, за якою НБУ надає кредити комерц. банкам для поповнення їхніх грош. резервів і кредитування клієнтів. Чим вища облікова С. центр, банку, тим вищий відсоток стягують комерц. банки за наданий ними кредит, і навпаки; відсоткову, що є платою у відсотковому співвідношенні, яку одержує кредитор від позичальника за надання у тимчас. користування грошей чи ін. матеріальних цінностей; відсоткову основну, за якою комерц. банки надають позичку своїм стабільним, найбільш кредитоспроможним, надійним клієнтам; реальну С. податку — відсотка, платежу, що встановлюється в умовах інфляції і дорівнює діючій номінальній С, зменшеній з урахуванням інфляц. процесів; С. рефінансування, за якою комерц. банки заслуговують на дешеві короткострокові міжбанк. позички або кредити НБУ для забезпечення кредиту, що надається клієнтам за відносно невисокими відсотковими С, але дещо вищими від С. за залученими кредитами; розподілу, що є відсотком прибутку, одержаного акц. товариством і розподіленого між акціонерами у формі виплати дивідендів; тарифну, яка є розміром оплати праці робітників за одиницю робочого часу (годину, робочий день або місяць), вираженим у грош. формі. Існують також С: оподаткування, митних платежів і зборів, плати за землю, однораз. участі в лотереї.

2) У морському праві — ціна мор. перевезення вантажів і пасажирів (С. фрахтова), що включає витрати на транспортування і серед, прибуток. Встановлюється відповід. нормами зак-ва про торг, мореплавство та договорами у сфері мор. перевезень на певний період залежно від виду фрахту, строку його дії і кількості рейсів. Рівень С. визначається умовами рейсового чартеру із зазначенням норм навантаження і розвантаження.

3) Певна грошова сума, розмір якої визначається учасниками азарт, ігор чи тоталізатора перед їх початком і може ними надалі збільшуватись або яка ставиться уболівальниками на певних учасників спортивних чи ін. змагань.

4) Вищий орган управління діючою армією, тимчасового або пост, місцеперебування (гол. штаб-квартира) верх, головнокомандування ЗС країни під час бойових дій. Напр., під час Першої світ, війни 1914—18 С. верх, головнокомандування рос. армії знаходилась у містах Барановичах і Могильові, а під час Вел. Віт-чизн. війни 1941—45 С. Верх, головнокомандування Черв, армії — у Москві.

Літ.: Банк, право України. К., 2000; Кучерявенко Н. П. Налог, право. X., 2001; Ковальчук А. Т. Банк, кредит: прав, засади повернення. К., 2001; Завгородний В. П. Налоги и налог, контроль в Украине. К., 2001.

В. П. Нагребельний.

 

Схожі за змістом слова та фрази