Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow А-акт arrow АВГУСТ
   

АВГУСТ

(Augustus; до 44 до н. е. — Гай Окта-вій, з 44 до н. е. - Гай Юлій Цезар Октавіан, з 27 до н. е. — Гай Юлій Цезар Октавіан Август; 23.ІХ 63 до н. е. - 19.VIII 14 н. е.) -рим. імператор. Племінник Юлія Цезаря, який усиновив його й оголосив своїм наступником. А. був у складі другого тріумвірату (разом з Марком Антонієм і Марком Лепідом), який прийшов до влади після смерті Цезаря. Від 31 до н. е. — фактично одноособ. володар Риму. В січні 27 до н. е. сенат передав йому проконсульську владу у всіх провінціях, що потребували військового захисту, а також нарік почесним титулом Августа (Возвеличений). У липні того ж року сенат визнав за А. довічну владу трибуна і поширив його проконс. повноваження на Рим.

Август - leksika.com.ua

А. запровадив принципат — політ, режим, коли форм, влада належала сенатові як респ. органу, а реальна була зосереджена в руках принцепса (А., а пізніше — його наступників). А. здійснив ряд реформ у сфері держ. управління; оновив склад сенату, скоротивши кількість його членів до 600; запровадив ценз для сенатор, стану — 1 млн. сестерцій; створив оплачуваний адм.-управлін. апарат. За його правління було організовано регулярне військо, значна увага приділялася будівництву, розвитку протипож. служби, поліції, системи постачання зерна тощо. Своєю опорою А. прагнув зробити вершників (ценз — 400 тис. сестерцій). З їхнього середовища призначалось багато воєначальників і прокураторів провінцій, які мали право «за відкупом» збирати податки з провінцій. Для плебсу провадилася роздача хліба і грош. подарунків, організовувалися масові гладіат. ігри. А. провів численні реформи у законодавстві, спрямовані на зміцнення моралі. Зокрема, були прийняті закони про ш люб, про пільги для багатодітних сімей, покарання за порушення подружньої вірності та аморальну поведінку. Здійснено ряд заходів щодо розширення цивільних (громадянських) прав. Змінювалися основи рабовласницької системи, було обмежено відпущення рабів на волю. У 10 н. е. сенат з ініціативи А. відновив дію прадавнього закону, за яким у разі вбивства рабом хазяїна мали бути страчені всі раби та лібертини, котрі перебували в будинку на момент скоєння злочину. Водночас для звільнення незаконно захоплених у рабство rp-н провадились суворі перевірки сільс. рабських тюрем (ергастул).

У зовнішній політиці А. відмовився від нових завоювань з метою закріплення здобутого. Про нього рим. історик Светоній писав, що він умів «поспішати, не кваплячись», коли треба, був жорстоким або добрим і милостивим. Ім'ям А. після його смерті було

названо один з місяців. Є. О. Харитонов.

 

Схожі за змістом слова та фрази