Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow С-сим arrow САМОА
   

САМОА

Незалежна Держава Самоа (Samoa, Independent State of Samoa) — д-ва у зх. частині архіпелагу Самоа у Тихому ок. (див. Океанія). Тер. — 2,9 тис. км2. Нас. — 178,6 тис. чол. (2002, оц.): самоанці (92,6 %), євронезійці (нащадки європейців і полінезійців), європейці. Столиця — м. Апіа. Адм.-тер. поділ — 11 округів. Офіц. мови — самоанська та англійська. Грош. одиниця — тала (самоанський долар). Нац. свято: День незалежності (1 червня). О-ви С. відкриті й досліджені голландцем Я. Роггевеном у 1722, а пізніше їх вивчали французи Л. Бугенвіль (1768) і Ж. Лаперуз (1787). У 1830 засн.

Державний герб Самоа - leksika.com.ua

першу пост. англ. християнську місію. 1889 над С. встановлено спільний протекторат Німеччини, США і Великобританії. В тому самому році остання у результаті взаем, тер. поступок відмовилася від своїх прав на С. на користь Німеччини. О-ви С. було поділено на зх. частину (колонія Німеччини) і східну (колонія США). 30.VIII 1914 зх. частину С. окупували війська Нової Зеландії, яка в 1920 отримала від Ліги Націй мандат на управління цією територією (Західне Самоа). 1946 Зх. Самоа стало підопіч. територією ООН під управлінням Нової Зеландії. 1961 в С. відбувся референдум, на якому більшість населення проголосувала за надання території незалежності. 1.1 1962 С. проголошено незалеж. д-вою і прийнято конституцію (у зв'язку з клімат, умовами святкування Дня незалежності перенесено на 1 червня).

С. — конст. монархія. Главою д-ви є пожиттєвий вождь (після припинення його правління глава д-ви обиратиметься парламентом на 5 років). Законод. влада належить Законодавчій асамблеї у складі 49 депутатів, які обираються заг. прямими виборами. Викон. влада належить кабінету міністрів на чолі з прем'єр-міністром. Члени КМ (12 міністрів) призначаються главою д-ви за поданням прем'єр-міністра. Суд. влада належить Верховному і Апеляційному судам. Прав, система С. грунтується на англо-саксонській прав, системі та місц. звичаєвому праві.

С. - член ООН з 1976, ЮНЕСКО та ряду ін. міжнар. організацій. Входить до Співдружності, очолюваної Великобританією. Свої зовн. зносини С. здійснює через дип. представництва Нової Зеландії (на підставі відповід. договору між цими країнами від 1962). Дип. відносини України з С. встановлено 3.Ш 1992.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази