Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow П-пен arrow ПАЛАУ
   

ПАЛАУ

Республіка Палау (Palau, Republic of Palau, Beluu ea Belau) — д-ва в Океанії, на архіпелазі в групі Каролінських о-вів у зх. частині Тихого ок. на пд. схід від Філіппін. Тер. — 508 км2. Нас. - 19 тис. чол. (2001, оц.): белау (палау) та ін. Столиця — м. Корор на о. Корор. Адм.-тер. поділ — 16 штатів. Офіційні мови —

Державний герб Палау - leksika.com.ua

англійська і белау (палау), окрім штатів Сонсорал (сонсоралійська і англійська), Тобі (тобі та англійська), Ангаур (ангаур, японська та англійська). Грош. одиниця — долар СІНА. Нац. свята — День конституції (9 липня) і День незалежності (1 жовтня).

Територію сучас. П. разом з групою ін. сусід, о-вів відкрив 1520 ісп. мореплавець А. де Сааведра, а докладно дослідив 1788 англ. мореплавець Дж. Маршалл. 17—19 ст. о-ви П. були ісп. володінням. 1889 їх купила в Іспанії Німеччина, а 1914 окупувала Японія. 1919 Ліга Націй надала Японії мандат на управління о-вами. 1945 о-ви окупували амер. війська, а 1947 рішенням РБ ООН П. були включені до складу Мікронезії, яка стала підопіч. територією, названою «Тихоокеанські Острови», під управлінням США.

9.XI 1993 у країні відбувся референдум про «вільну асоціацію» зі США. У вересні 1994 завершився перех. період, і 1.Х 1994 була проголошена незалежність П. у межах «вільної асоціації зі США строком на 50 років». У лист. 1994 ООН скасувала для П. статус підопіч. території.

За конституцією, прийнятою ще 1.1 1981 (з наст, змінами і доп.), П. — презид. республіка. Главою д-ви і викон. влади є президент. Він обирається загальними прямими виборами шляхом таємного голосування на 4 роки. Одночасно з президентом обирається віце-президент.

Законодавчу владу здійснює двопалатний парламент — Національний конгрес у складі сенату і палати делегатів. Сенат (16 членів) обирається загальними прямими виборами на 4 роки, палата делегатів (16 осіб) — представники від кожного штату, обрані на 4 роки. До повноважень парламенту належать усі питання місц. самоврядування, за винятком оборони, фінансів і закордонних справ, що віднесені до компетенції США. Викон. владу здійснює уряд, до складу якого входять президент, віце-президент, 3 міністри та держ. міністр. Судова влада належить Верховному суду, Національному суду та судам загальної юрисдикції.

П. — член ООН з 1992, ряду ін. міжнар. і регіон, організацій.

В. Л. Федоренко.