Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДЕМІЛІТАРИЗАЦІЯ КОСМІЧНОГО ПРОСТОРУ
   

ДЕМІЛІТАРИЗАЦІЯ КОСМІЧНОГО ПРОСТОРУ

— міжнар.-правовий режим, що передбачає заборону випробувань, розміщення у межах цього простору військ, об'єктів, озброєнь будь-якого роду, військ, контингентів. Після запуску першого штуч. супутника Землі ГА ООН своєю Резолюцією з питань роззброєння від 14.XI 1957 закликала укласти міжнар. конвенцію про роззброєння та одночасно створити систему міжнар. контролю, призначену для забезпечення запуску об'єктів через косм. простір виключно в мирних цілях. Це стало поштовхом для активного формування світової юрид. думки щодо заборони використання косм. простору з воєнною метою, а також заборони виведення та розміщення у космосі військ, косм. техніки.

Однією з наст, резолюцій ГА ООН утворила Спец, комітет з мирного використання косм. простору, який 1961 реорганізовано в Комітет ООН з використання космічного простору в мирних цілях. На 16-й сесії ГА ООН 20.XII 1961 було ухвалено резолюцію «Міжнародне співробітництво у використанні космічного простору в мирних цілях». Вона стала першим офіц. док-том щодо правових принципів у сфері косм. діяльності, започаткувавши процес кодифікації та прогрес, розвитку міжнародного космічного права. Цією резолюцією було започатковано правову базу процесу Д. к. п. Однак лише після підписання в Москві Договору про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, в космічному просторі та під водою 1963 проблема узгодження позицій провідних косм. держав стосовно правових принципів косм. діяльності в рамках роботи Комітету ООН з використання косм. простору в мирних цілях стала вирішуватися більш продуктивно. Цьому сприяло й ухвалення ГА ООН резолюцій від 17.X 1963 та від 27.XI 1963. Ген. Асамблея закликала всі д-ви утримуватися від виведення на навколоземну орбіту будь-яких об'єктів, що несуть на собі ядерну зброю чи будь-яку ін. зброю масового знищення, встановлення такої зброї на небес, тілах або розміщення її у косм. просторі у будь-який ін. спосіб. Наст, кроком ГА ООН було прийняття Декларації правових принципів діяльності держав по дослідженню та використанню космічного простору 1963. Ці принципи набули обов'язкового характеру після прийняття Договору про принципи діяльності держав по дослідженню і використанню космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла 1966 (Договору про космос), Конвенції про заборону воєнного або будь-якого іншого ворожого використання засобів впливу на природне середовище 1977, а також Угоди про Місяць 1979.

Виходячи з договірних міжнар.-правових норм, Д. к. п. може бути як повна, так і часткова. Перша, відповідно до ст. 4 Договору про космос 1966 та ст. З Угоди про Місяць 1979, розповсюджується на Місяць, ін. небесні тіла та простір, що їх оточує, і виключає будь-яку військ, діяльність у косм. просторі. Використання військ, персоналу та устаткування виключно в мир. цілях, а також косм. засоби контролю за роззброєнням і попередження міжнар. конфліктів не підпадають під дію зазначеного режиму. Часткова демілітаризація, осн. принципи якої визначені Договором про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, в косм. просторі та під водою 1963 і Договором про космос 1966, означає заборону польоту або розміщення у межах косм. простору точно визначених і перелічених у цих та ін. міжнар. угодах військ, об'єктів і видів зброї. Літ.: Междунар. косм. право. М., 1985; Курс междунар. права, т. 5. М., 1992.

О. В. Бєглий, А. І. Дмитрієв.

 

Схожі за змістом слова та фрази