Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow тул-тяч arrow ТУРИЗМ
   

ТУРИЗМ

(франц. tourisme, від tour — прогулянка, подорож) — подорожі у вільний час, пов'язані з від'їздом за межі постійного проживання; один з видів активного відпочинку, який поєднує відновлення продуктивних сил людини з оздоровчими, пізнавальними, спорт. та культурно-розважальними цілями. В міжнар. практиці до туристів відносять осіб, які тимчасово і добровільно змінили місце проживання з будь-якою метою, крім діяльності, яка винагороджується в місці тимчасового перебування. Т. залежно від мети подорожі поділяють на спорт., пізнавальний (екскурсійний), діловий, любительський (мисливсько-рибальський), релігійний та ін.; залежно від засобів пересування — на пішохідний, лижний, автобусний, автомобільний, авіаційний, велосипедний, водний, залізничний, комбінований. Виділяють також внутрішній (нац.) та іноземний (міжнародний) Т.; Т. з активними (веслові судна, плоти, велосипед та ін.) і пасивними (морські та річкові круїзи, подорожі на автобусах тощо) засобами пересування; організований та самодіяльний. Розвиток Т. пов'язаний з використанням рекреаційних ресурсів: природних (клімат, рельєф, ландшафти, рослинний і тваринний світ, водні та лікувально-оздоровчі ресурси) з урахуванням питань охорони природи, культурно-істор. (музеї, пам'ятки, театри), соціально-екон. (рівень розвитку транспорту, галузей економіки, які обслуговують Т., трудові ресурси), а також з розв'язанням ряду питань охорони здоров'я. В останні роки Т. перетворився на важливу галузь економіки невиробничої сфери. Перша велика туристська орг-ція в Росії виникла в Петербурзі 1885. Перша рад. туристська організація створена 1918. Керівництво туристським рухом в країні здійснює Центр. рада по Т. та екскурсіях (ЦРТЕ; 1962—69 — Центр. рада по Т.) ВЦРПС, роботою дитячих туристських орг-цій керує Центр. дитяча екскурсійно-туристська станція М-ва освіти СРСР (засн. 1970). Міжнар. туристські зв'язки здійснюють Всесоюзне акціонерне т-во "Інтурист " (створене 1929) і Бюро молодіжного Т. "Супутник" (створене 1958). ЦК КПРС, Рада Міністрів СРСР і ВЦРПС прийняли постанови "Про заходи по дальшому розвитку туризму та екскурсій у країні" (1969), "Про дальший розвиток і вдосконалення туристсько-екскурсійної справи в країні" (1980), що зміцнили матеріальну базу Т. Туризм як вид спорту включено до Єдиної Всесоюзної спортивної класифікації (1949). З метою популяризації спорт. Т. запроваджено масовий значок "Турист СРСР".

В СРСР склалися численні планові та самодіяльні туристські маршрути. В 1982 діяло 973 туристські бази і готелі на 375,2 тис. місць, відпочивало 25 млн. чол. (зокрема, на Україні — 189 туристських баз і готелів на 68,9 тис. місць, відпочивало бл. 6 млн. чол.), на туристських маршрутах вихідного дня — 10 млн. чол., в екскурсіях взяли участь 179 млн. чоловік. Широко розвинувся самодіяльний Т. Кожного року в походах по рідному краю, по місцях революційної, бойової і трудової слави рад. народу бере участь понад 30 млн. чол.; працює З тис. туристських клубів, багато пунктів прокату туристського спорядження.

Наук. дослідження в галузі Т. ведуть Ін-т географії АН СРСР, Центр. і зональні ін-ти курортології і фізіотерапії М-ва охорони здоров'я СРСР, Всесоюзна н.-д. лабораторія Т. і екскурсій ЦРТЕ, Н.-д. лабораторія іноз. Т. та ін. орг-ції. Кадри для туристських орг-цій готують центр. і зональні туристські курси ЦРТЕ, Ін-т підвищення кваліфікації керівних працівників і спеціалістів Держ. комітету СРСР з іноз. Т., спец. ф-ту Вищій школі профспілкового руху ВЦРПС. В СРСР видається щомісячний журн. "Турист", проспекти "Туристские маршруты", для зарубіжних туристів — журн. "Путешествие в СССР" (рос., англ., франц. і нім. мовами). Міжнар. Т., який розвинувся в середині 19 — 2-й пол. 20 ст., набув масового характеру, він має важливе політичне значення як засіб зміцнення миру, співробітництва та взаємовідносин, відіграє важливу роль в економіці ряду країн Європи (Італія, Франція, Іспанія, Швейцарія, СФРЮ, ЧССР, СРР, НРБ), Пн. Америки (США, Канада), Азії (Японія та ін.).

В. Ф. Северинов.

туризм - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази