Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дип-док arrow ДОГОВІР ПЕРЕВЕЗЕННЯ
   

ДОГОВІР ПЕРЕВЕЗЕННЯ

- вид цив.-правового договору про надання послуг. Цивільний кодекс України (ст. 358) містить визначення договору перевезення вантажу і договору перевезення пасажира та багажу. За Д. п. вантажу трансп. організація (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй відправником вантаж до пункту призначення і видати його правомочній на одержання вантажу особі (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. За Д. п. пасажира перевізник зобов'язується перевезти пасажира до пункту призначення, а в разі здачі пасажиром багажу — також доставити багаж до пункту призначення і видати його правомочній на одержання багажу особі; пасажир зобов'язується сплатити визначену плату за проїзд, а якщо він здав багаж — і за перевезення багажу.

Залежно від видів тр-ту, яким перевозяться вантажі, пасажири і багаж, перевезення поділяються на: залізничні, внутрішніми водними шляхами (річкові), морські, повітряні, автомобільні. Правові відносини у цій галузі регулюються положеннями ст. 358—368 ЦивК України, Законом України «Про транспорт» (1994) та нормами трансп. статутів або кодексів і правил, що видаються у встановленому порядку. Зокрема, діють Статут автомобільного транспорту України 1969, Статут залізниць України 1998, Повітряний кодекс України, Кодекс торговельного мореплавства України.

Перевезення конкр. вантажу оформляється спец, перевізним док-том, який звичайно пересилається разом з вантажем і вважається письм. формою договору. Такими документами при перевезеннях вантажів залізн. і річковим тр-том є накладна, автомобільним — товарно-трансп. накладна, морським — рейсовий чартер або коносамент. За Д. п. вантажу перевізник повинен забезпечити цілість і схоронність прийнятого ним вантажу, своєчасно доставити його до пункту призначення і видати одержувачеві тощо. Відправник вантажу має подати вантаж до перевезення у належному стані, своєчасно і повністю оформити трансп. док-ти, сплатити встановлену плату тощо. Одержувач повинен з дотриманням правил, чинних на певному виді тр-ту, прийняти вантаж від перевізника і вивезти його зі станції (порту) призначення власними засобами. За неналежне виконання сторонами своїх зобов'язань щодо перевезення вантажів настає цив.-правова відповідальність. Зокрема, перевізник відповідає за втрату, нестачу і пошкодження прийнятого до перевезення вантажу, якщо не доведе, що це сталося не з його вини. У трансп. статутах (кодексах) можуть передбачатися випадки, коли доведення вини перевізника у цих порушеннях покладається на одержувача або відправника. Напр., залізниця звільняється від відповідальності, якщо вантаж прибув у справному вагоні (контейнері) зі справними пломбами відправника або за наявності ін. ознак, що свідчать про схоронність вантажу. Тобто тут діє презумпція відсутності вини перевізника, що, однак, не позбавляє пред'явника претензії можливості доводити протилежне. Відповідальність перевізника за втрату, нестачу чи пошкодження вантажу є неповною (обмеженою): окрім дійсної шкоди майну і відповідної суми перевіз, плати (факт, витрат), трансп. організації неодержані доходи клієнтові не відшкодовують. Відправник відповідає за невчасне внесення плати за перевезення вантажу, причому відправлення вантажу може затримуватися залізницею до внесення плати. На автотранспорті до внесення плати перевізник не приймає вантажів до перевезення. Відправник та одержувач відповідають за простій вагонів або ін. трансп. засобів, поданих під навантаження чи розвантаження, за пошкодження вагонів або суден тощо.

Д. п. пасажирів укладаються усно. Доказом укладення договору перевезення пасажира та оплати вартості проїзду є виданий перевізником квиток. Здача перевізникові багажу посвідчується багажною квитанцією. На відміну від багажу, тобто речей, які здаються перевізникові у його відання для доставки до пункту призначення за окр. плату, ручна поклажа переміщується разом із пасажиром.

В. В. Луць.

 

Схожі за змістом слова та фрази