Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РІД
   

РІД

— 1) Осн. соціальна та екон. одиниця, що об'єднувала кровних родичів у період додерж, (родового) ладу та на ранніх етапах зародження державності. Складався з кількох патріарх, сімей. Декілька Р. об'єднувалися у невеликі родові групи (напр., фратрії у Давній Греції) або безпосередньо у плем'я.

Органом влади в Р. були збори дорослих членів сімей (згодом — лише чоловіків). На них обиралися старійшини та вожді. Цей орган не мав публіч. характеру і не був відділений від сусп-ва. Існувала єдина власність Р. на землю. Р. виконував також певні шлюбно-регулюючі та реліг.-обрядові функції — однолінійне визначення спорідненості, встановлення екзогамії (заборона на шлюби між людьми однієї родової групи), успадкування майна, запровадження культів тощо. 2) Ряд поколінь кровних родичів, які походять від одного предка. Термін «рід» не використовується у чинному зак-ві України. Похідними від нього і близькими за змістом є терміни «родичі», «спорідненість», які вживаються в укр. цив. та сімейному зак-ві.

Див. також Генеалогія.

Літ.: Ковалевский М. М. Род. быт в настоящем, недавнем и отдаленном прошлом, в. 1-2. СПб., 1905; Морган Л. Г. Древнее общество. Ленинград, 1934; Енгельс Ф. Походження сім'ї, приватної власності і держави. К., 1981; Алексеев В. П., Перший А. И. История первобытного общества. М., 1999; Станко В. Н., Гладких М. І., Сегеда С. П. Історія первісного суспільства. К., 1999.

В. Т. Окіпнюк.