Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow К-кел arrow КАПІТУЛЯЦІЯ
   

КАПІТУЛЯЦІЯ

(пізньолат. -угода, домовленість щодо певних пунктів) — 1) Заключна стадія збройного опору однієї з воюючих сторін у результаті її безнадійного воєн, становища або з політ., ідеол. та ін. мотивів, що характеризується припиненням бойових, диверс, розвід, дій супротивних сторін. Про початок переговорів щодо К. і згоду на припинення опору всією армією або її частиною супротивник сповіщається шляхом направлення до його табору парламентерів під прапором білого кольору, який є їх відмітним знаком. Вони є особами недоторканними. Відповідно до ст. 32 Додатку до 4-ї Гаазької конвенції про закони і звичаї сухопутної війни 1907 право недоторканності поширюється також на осіб, які супроводжують парламентерів, — сурмача, горніста чи барабанщика, особу, яка несе прапор, і перекладача. Взяття їх у полон, знущання з них або фіз. їх знищення означає переривання переговорів та поновлення бойових дій. Підняття прапора білого кольору над об'єктами, що захищаються (фортеці, укріплені пункти, окр. оселі, кораблі тощо), свідчить про беззастережну К. їй передують переговори про припинення опору переможеної сторони на умовах, запропонованих переможцем або узгоджених між командувачами ЗС. Умови К. може запропонувати будь-яка з воюючих сторін. Переговори про К. супроводжуються припиненням вогню сухопут., повітр., військмор, сил або їх частин на територіях і в районах воєн, дій, нас. пунктах, фортецях, на морі, військ.-мор. чи військ.-повітр. базах тощо. На час переговорів про умови К. між сторонами встановлюється стан тимчас. перемир'я. При К., як правило, все озброєння, військ, кораблі та літаки, техніка і військ, майно, укріплені пункти передаються переможцеві як трофеї, а особовий склад армії, що капітулювала, або її частини — як полонені. В епоху феодалізму з метою уникнення руйнування чи пограбування укріплення (міста, фортеці, замку), що захищається, насильства або винищення мирного населення, збереження майна і культ, цінностей переможцеві пропонувався (як компенсація) викуп чи сплата данини.

У разі неприйняття сторонами умов К. бойові дії поновлюються. При захопленні військами однієї д-ви частини або всієї тер. ін. д-ви переможцем встановлюється окупаційний режим. Окупація повинна мати тимчас. характер і не розв'язує питання про політ, долю окупованої тер. Правила окупай, режиму регулюються Положенням про закони і звичаї сухопутної війни, доданим до Гаазької конвенції 1907, Женевськими конвенціями 1949 та ін. міжнар. угодами і звичаями, а їх порушення є міжнародним злочином. К. оформляється підписанням воюючими сторонами акта, що передує мирному договору. К. кладе край воєн, діям, але юридично не ліквідує стану війни. Тільки за умови укладення мирного договору досягається домовленість про припинення стану війни, встановлення, відновлення або врегулювання політ., екон. та ін. відносин, тер. питань між воюючими сторонами.

2) У міжнародному праві — припинення збройного опору, воєн, дій та здача ЗС воюючої д-ви під впливом переважаючої військ, сили держави-переможниці на умовах останньої або на умовах, погоджених унаслідок переговорів. Оформляється підписанням акта про К. на умовах, запропонованих переможцем з покладенням відповідних політ., воєн., екон. та ін. зобов'язань на д-ву, що капітулювала. Див. також Закони та звичаї війни.

О. В. Бакаєв.

 

Схожі за змістом слова та фрази