- сукупність злочинів, які скоюються особами з високим соціальним статусом у сферах бізнесу або політики в межах їх профес. обов'язків. Диференціюється з «синьокомірце-вою злочинністю» представників нижчих верств населення. Термін та концепції! «Б. з.» запропоновані амер. кримінологом Е. Сатерлендом. До «Б. з.» здебільшого вщносять маніпуляції з бірж, паперами, хабарництво, фін. махінації корпорацій, недобросовісні комерц. та кредитні угоди, злісні банкрутства, неправдиві рекламні оголошення. Е. Сатерл
енд зазначав, що до суб'єктів «Б. з.», на відміну вщ звичайних злочинців, крим. закон менш суворий і навіть після засудження вони не несуть тавра злочинця. Від-хід вщ суворих крим. репресій щодо бізнесменів, високопоставлених службовців він пояснював їх особливим статусом у сусп-ві, відсутністю у сусп. моралі чіткої негат. оцінки скоєних ними злочинів. Наслідки «Б. з.» позначаються, як правило, через тривалий час і можуть зачіпати інтереси мільйонів людей, але вщ них ніхто серйозно не страждає у даний конкр. момент. Жертви цих злочинів здебільшого анонімні, нерідко самі сприяють тому, що стають потерпілими. У сучасній кримінол. л-рі замість поняття «Б. з.» частіїпе вживаються терміни «службові злочини» та «корпоративна злочинність».
Літ.: Sutherland Е. Н. Crime and Business. «Annals of the American Academy of Political and Social Science*, 1941, [v.] 217; Кайзер Г. Криминология. Введение в основы. М., 1979; Шнайдер Г. Й. Криминология. М., 1994.