Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow В-вим arrow ВИМАГАТЕЛЬСТВО
   

ВИМАГАТЕЛЬСТВО

- злочинні дії, які полягають у протиправному домаганні державного, колективного або індивідуального майна. Відповідальність за них передбачена Кримінальним кодексом України. Так, у ст. 862 встановлено відповідальність за вимогу передачі держ. або колект. майна чи права на майно під погрозою насильства над особою, у віданні або під охороною якої перебуває це майно, насильства над близькими їй особами, розголошення відомостей, що ганьблять її або близьких їй осіб, пошкодження чи знищення їх особистого або держ. чи колективного майна, що перебуває в їх віданні чи під охороною. Ст. 144 передбачає відповідальність за В. індивід, майна чи права на майно.

В. вважається закінченим злочином з моменту пред'явлення вимоги, поєднаної з погрозою або насильством, незалежно від досягнення винним поставленої мети. Відповідальність за цей злочин настає з 16-річ-ного віку. Покарання — позбавлення волі на строк до 4 років з конфіскацією майна чи без такої або випр. роботи на строк від 1 до 2 років з конфіскацією майна чи без такої. Обставинами, що обтяжують злочин, є В., вчинене повторно або за поперед, зговором групою осіб, або під погрозою вбивства чи завдання тяжких тілес, ушкоджень, або поєднане з насильством, що не є небезпечним для життя і здоров'я, або з пошкодженням чи знищенням майна. Покарання — позбавлення волі на строк до 7 років з конфіскацією майна.

У вказаній статті КК України окреслено також відповідальність за В., вчинене організованою групою або особливо небезпечним рецидивістом, або поєднане з насильством, небезпечним для життя і здоров'я, або таке, що завдало великої шкоди чи спричинило ін. тяжкі наслідки. Покарання — позбавлення волі на строк від 7 до 15 років з конфіскацією майна.

О. Я. Светлов.

 

Схожі за змістом слова та фрази