Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БАТЬКІВСТВО
   

БАТЬКІВСТВО

— соціально-правовий стан чоловіка, зареєстрованого батьком дитини. Б. пов'язане насамперед з наявністю між батьком та дитиною біол. (кровного) споріднення. Таке споріднення припускається у разі народження^итини від батьків, які є у шлюбі. Тоді чоловік матері дитини може бути зареєстрований батьком навіть без його згоди. Припущення (презумпція) Б. поширюється на дітей, народжених під час шлюбу, і на дітей, зачатих під час шлюбу. Після розірвання шлюбу, визнання його недійсним, смерті батька дитина вважається зачатою під час шлюбу, якщо вона народилася не пізніше 10 місяців з моменту настання зазначених обставин. Б. може бути оскаржене в суді. У разі доведення відсутності між дитиною та особою, записаною її батьком, кровного споріднення в актовий запис про народження на підставі рішення суду вносяться відповідні зміни. Згідно з Кодексом про шлюб та сім 'ю України Б. може оскаржуватися протягом одного року від дня, коли особа дізналася про реєстрацію себе батьком.

Б. встановлюється також у разі народження дитини внаслідок проведеної за згодою чоловіка штучної інсемінації його дружини та при усиновленні ним чужої дитини. У цих випадках оскарження Б. на підставі відсутності між батьком та дитиною кровного споріднення не допускається. Якщо батьки не є у шлюбі між собою, Б. встановлюється шляхом подання спільної заяви батька і матері до органу реєстрації актів громадян, стану. Батьківство може бути встановлене за рішенням суду.

Б. включає права та обов'язки щодо виховання, розвитку, утримання дитини, ін. права та пільги, які надаються батькові. Припиняється Б. лише зі смертю батька. Після позбавлення батьківських прав ім'я батька з акт. запису про народження дитини не виключається. За ним залишається лише один обов'язок — утримання дитини. Літ.: Ромовська 3. В. Права та обов'язки батьків і дітей. Л„ 1975. 3. В. Ромовська.

 

Схожі за змістом слова та фрази