Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФОРМЕНИЙ ОДЯГ
   

ФОРМЕНИЙ ОДЯГ

— заг. назва однотипного одягу представників певної держ.-політ. або професійно-пром. соціальної групи. Конструктивні особливості, якість матеріалу, а також система знакового оздоблення Ф. о. (нагороди, знаки, емблеми, петлиці, погони, ґудзики, а в окр. випадках — легка холодна чи вогнеп. зброя) визначають роль та місце його власника у системі сусп. відносин. У країнах Європи Ф. о. набув систем, завершення у 18—19 ст., поширившись на категорії держ. службовців та працівників окр. галузей промисловості. В різних д-вах цей одяг має історично зумовлені відмінності, хоча останнім часом виникли тенденції міжнар. уніфікації його окр. зразків.

Досконалості Ф. о. набув у ЗС та ін. силов их структурах д-ви, що пояснюється особливим характером професій, чіткою регламентацією служб, обов'язків, підвищеними дисциплінар. вимогами, необхідністю швидкого (особливо у бойових умовах) розпізнавання та ідентифікації найближчого соціального оточення.

Окремі елементи Ф. о., передусім нагороди, відзнаки, звання, встановлюються вищими органами держ. влади. Особливості обмундирування, спорядження, сезонні та клімат, відмінності Ф. о. визначаються нормат. вимогами галуз. або місц. рівня. В Україні Ф. о. поширюється на військовослужбовців та службовців ін. структур, елементів Воєнної організації д-ви (внутрішніх військ, органів і підрозділів МВС, Держ. прикордонної служби тощо), а також на окр. категорії працівників прокуратури, тр-ту, мит. та охор. органів, гірничодоб. пром-сті, ліс. г-ва.

В. Ф. Смолянюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази