Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОНГРЕС США
   

КОНГРЕС США

(Congress of the USA) - вищий орган законод. влади у Сполучених Штатах Америки. Складається з двох палат — сенату і палати представників, які мають рівні права. Палата представників обирається на 2 роки. До її складу входять 435 депутатів. Сенат — орган представництва штатів, який виражає їх інтереси. У сенаті кожен із 50 штатів США має рівне представництво і незалежно від кількості населення посилає до нього двох своїх депутатів. Отже, до складу сенату входять 100 депутатів, які представляють усі 50 штатів федерації США Сенат обирається на 6 років з переобранням кожні два роки 1/3 сенаторів. Юрисдикція Конгресу визначена Конституцією США. Він приймає «потрібні й належні закони» для виконання будь-якими органами влади (ст. І). Конституція наділяє Конгрес правом приймати до складу країни нові штати, управляти федер. територіями (ст. IV). Ст. V уповноважує й' :о ухвалювати конст. поправки. Важливим повноваженням сенату є право давати «пораду і згоду» президентові на укладання міжнар. договорів.

Роботою палати представників керує спікер. Його обирають на пленар. засіданні палати на поч. першої сесії Конгресу кожного нового скликання. Сенат очолюється віце-президентом США. На час відсутності віце-президента палата обирає з-поміж сенаторів — членів фракції партії більшості тимчас. голову, який має найб. безперервний стаж перебування в сенаті. Кожна палата має пост, комітети з осн. питань зак-ва (палата представників — 22 к-ти, сенат — 16). В к-тах виконується законод. робота.

Конгрес працює в сесійному режимі. Щороку скликається одна сесія. Прийнятий Конгресом білль передається на підпис президентові. Впродовж 10 днів він має або підписати його (білль стає законом), або повернути його до Конгресу зі своїми зауваженнями, тобто накласти на нього вето. Конгрес може подолати вето президента, вдруге схваливши білль кваліфікованою більшістю в 2/3 голосів в обох палатах. Правовий статус депутатів визначають такі політ.-правові принципи, як недопустимість суміщення посад в органах законод. та викон. влади, рівноправність усіх членів Конгресу, їх незалежність від виборців, партій і штатів. Депутати наділені депут. імунітетом, встановленим ст. І Конституції. У всіх випадках, окрім держ. зради, тяжкого крим. злочину і порушення громад, порядку, депутати не можуть бути заарештовані під час їхньої присутності на сесії відповідної палати, а також по дорозі на сесію або з неї.

Літ.: Ныпорко Ю. И. Конст. взаимоотношения президента и Конгресса США в области внешней политики. К.. 1979; Baker R. К. House and Senate. N.Y.-London, 1989; Kappi Д. П. Конституція Спол. Штатів Америки. К., 1993; Чиркин В. Е. Конст. право зарубеж. стран. М., 1997.

Ю. І. Нипорко.

 

Схожі за змістом слова та фрази