Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАЙМИТИ
   

НАЙМИТИ

— 1) Позастанова категорія населення у Київ. Русі, Рос. д-ві. Вперше термін вжито в Розширеній ред. «Руської Правди» 12 ст. Н. звичайно ставали сільс. і міські общинники, що розорилися, селяни-втікачі і холопи, які були вимушені укладати договір про найм — грош. плату за працю наймачами. При укладанні договорів Н. формально виступали як вільні люди, зберігали елементи прав особисто вільної людини, однак господар отримував право не тільки на працю Н., а й на його особу, яка в прав, статусі була близька до холопа («Руська Правда», «Правосуддя митрополиче»). З 15—16 ст. у зв'язку із зростанням кількості Н. і ширшим використанням їхньої праці закон (Судебник 1497 та Судебник 1550, Уложення Олексія Михайловича 1649) почав відокремлювати право на користування працею Н. від права на його особу, давав більш чітку регламентацію прав, становища Н. Так, згідно з Псковською судною грамотою у ред. 15 ст. Н. — вільна людина, яка могла розірвати договір з наймачем. Але фактично Н. перебували у нерівноправних відносинах з господарем. У Лівобережній, Слобідській і Пд. Україні формування ринку найманої роб. сили відбувалося у 18 — 1-й пол. 19 ст. і супроводжувалося зростанням відхідництва — тимчас. відходу селян зі свого г-ва на заробітки в райони розвинених пром-сті й с. г.

2) У кап. г-ві Рос. імперії 19 — поч. 20 ст. Н. — категорія робітників, батраки, зубожілі малозем. й беззем. селяни, які змушені працювати за наймом, переважно в с. г. чи у приват, г-ві. Праця за наймом була осн. джерелом їхнього існування.

Після селянської реформи 1861 в Україні виникла мережа ринків найму роб. сили. Гол. центрами були міста Біла Церква, Єлизаветград (тепер Кіровоград), Катеринослав (тепер Дніпропетровськ), Вознесенськ, Одеса, Каховка та ін. Значно посилилося відхідництво. В Україні в кін. 19 ст. було бл. 400 тис. Н. Сотні тисяч Н. емігрували в США, Канаду, південноамер. країни. Поняття «наймит» поступово зникло після Жовтневої революції 1917.

Літ.: Панкратова А. М. Наймиты на Руси в XVII в. В кн.: Академику Борису Дмитриевичу Грекову ко дню семидесятилетия. М., 1952.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази