Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КЛАДОВИЩЕ
   

КЛАДОВИЩЕ

— територія, спеціально відведена для поховання померлих. Порядок їх утримання регулюється як встановленими нормами права, так і реліг. звичаями. До К. належать могильники часів первіснообщин. ладу і раннього феодалізму, некрополі античних держав, пантеони (місця поховання видатних людей) тошо. З прийняттям християнства в Русі-Україні К. створювалися спочатку при монастирях і церквах.

За часів Рос. імперії, починаючи з 18—19 ст., з'являються К. військові, морські, тюремні, інфекційні, а також за реліг. і нац. ознаками — «вірменські», «єврейські», «лютеранські», «мусульманські», «римсько-католицькі», «татарські» тощо. Після Жовт. революції 1917 в Росії К. перейшли під патронат д-ви, яка регулювала порядок поховання, встановлювала сан. правила на К., забезпечувала їх охорону тощо. В СРСР поховання учасників воєн, дій і рев. подій проводилося часто у братських могилах поза К., іноді з особливими почестями в центрі міст (напр. Марсове поле в Санкт-Петербурзі та ін.). Після Вел. Вітчизн. війни 1941—45 були споруджені меморіали на К., де поховані особи, які загинули під час воєн, дій, блокади і т. п. (Парк Слави у Києві, Холм Слави у Львові тощо). За чинним зак-вом України К., пам'ятники, мемор. споруди, обеліски тощо перебувають під охороною д-ви. Правила поховання на К. встановлюються місц. радами та держ. адміністраціями. Глум над могилами, а так само викрадення предметів, що знаходяться в могилі чи на могилі, є крим. злочином і карається позбавленням волі на строк до 3 років або випр. роботами на строк до 2 років, або штрафом від 50 до 120 мін. розмірів зарплати (ст. 212 Кримінального кодексу України). Передбачена також крим. відповідальність за умисне знищення, зруйнування чи зіпсування давніх поховань, взятих під охорону д-ви як археол. пам'ятки (ст. 207 КК).

Відповідно до пост. Пленуму ВС України «Про судову практику в справах про хуліганство» від 28.VI 1991 (п. 11) глум над могилою, вчинений з хуліган, спонукань, кваліфікується за ст. 212 (глум над могилою) та за ч. 2 ст. 206 (хуліганство) КК України.

Порядок поховання, утримання К. і організації ритуал, обслуговування гр-н у нас. пунктах України регулюється відповідною Інструкцією, затв. 26.УІ 1991 Держ. к-том України по житл.-комунал. г-ву (тепер Держ. комітет буд-ва, арх-ри та житл. політики України).

Є. Я. Кравець

 

Схожі за змістом слова та фрази