Головна Українська Радянська Енциклопедія білі-біо БІОГЕННІ ЕЛЕМЕНТИ
- хімічні елементи, що містяться в земній корі й постійно входять до складу живих організмів. В основному це 22 елементи, співвідношення їх у живій і неживій матерії різне. Так, у земній корі переважають кисень, кремній, алюміній і натрій, а в організмах до 99% маси клітини становлять кисень (70%), водень (18%), вуглець (10%) та азот. З решти найпоширеніші калій, фосфор, магній, сірка, хлор, натрій, залізо. Б. е., які містяться в організмах у дуже малих кількостях, називаються мікроелементами. В живому організмі Б. е. утворюють відповідно до точного, еволюційно виробленого принципу біомолекули, що ускладнюються в процесі метаболізму. Б. е. можуть надходити в організм і засвоюватись ним у вигляді окремих елементів або складніших сполук. Недостача або відсутність того чи ін. Б. е. спричинює порушення певних функцій організму і навіть біогеохімічні ендемії. Так, при недостатньому вмісті йоду у воді та їжі виникає зоб, при недостачі цинку - паракетоз або припинення росту домашніх тварин.
Літ.: Ленинджер А. Биохимия. Пер. с англ. М., 1976.
Ю. В. Чумаченко.
Схожі за змістом слова та фрази
АМІНІ БІОГЕННІ - група азотовмісних органічних сполук, що утворюються з амінокислот у мікроорганізмах, рослинних і тваринних клітинах у процесі декар-боксилювання. З діамінокислот утворюються діаміни, з моноаміно-кислот - моноаміни. Багато А. б. виникає при гнитті білків. У клітинах тваринного організму А. б. утво... (Українська Радянська Енциклопедія)
БІОГЕННІ СТИМУЛЯТОРИ
стимулятори біологічного походження - біологічно активні речовини, що утворюються в ізольованих тваринних і рослинних тканинах, а також у цілісному організмі в процесі пристосування їх до несприятливих умов. Вчення про Б. с, основоположником якого є укр. рад. учений В. П. філатов, лягло в основу р... (Українська Радянська Енциклопедія)
ТЕПЛОВИДІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
— конструктивні елементи ядерного реактора, що містять ядерне пальне, яке під час дії реактора виділяє тепло. Розміщують їх в активній зоні реактора. Кожний такий елемент складається з осердя (стрижня, пластини тощо), сформованого з керамічного або металевого ядерного пального, і герметизуючої обол... (Українська Радянська Енциклопедія)
РОЗСІЯНІ ЕЛЕМЕНТИ
— група хім. елементів (Rb, Сd, Сs, Sс, Gа, Іn, ТІ, Gе, Нf, V, Sе, Те, Rе), що поширені в земній корі переважно як домішки в мінералах. Р. е. входять до мінералів у вигляді ізоморфного (див. Ізоморфізм у хімії, фізиці, мінералогії) заміщення ін. елементів, розміщуються в дефектах кристалічних грато... (Українська Радянська Енциклопедія)
РІДКІСНОЗЕМЕЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
РЗЕ —умовна назва, що об'єднує 16 хім. елементів III групи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва: ітрій, лантан та лантаноїди. Деякі вчені відносять до РЗЕ ще скандій. Розрізняють церієві (лантан, церій, празеодим, неодим, прометій, самарій, європій) та ітрієві (ітрій, гадоліній, тербій, д... (Українська Радянська Енциклопедія)
ПЕРЕХІДНІ ЕЛЕМЕНТИ
перехідні метали— хімічні елементи, вільні атоми яких мають незаповнені внутрішні електронні підрівні. Часто до П. е. відносять і елементи, у яких підрівні частково заповнені електронами не в нейтральних атомах, а в атомах з різними окислення ступенями. П. е. поділяють на d- та f-дефектні елементи.... (Українська Радянська Енциклопедія)
ЛЕГУЮЧІ ЕЛЕМЕНТИ
— хімічні елементи, що їх вводять при легуванні в металеві сплави. У сталі і чавуни додають переважно хром, нікель, марганець, кремній, молібден, магній, вольфрам, ванадій, титан, алюміній, ніобій, кобальт і мідь, в алюмінію сплави — кремній, мідь, магній, нікель, титан, хром, кобальт, цинк, циркон... (Українська Радянська Енциклопедія)
ХАЛЬКОФІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від грец. — мідь і — люблю) — хім. елементи, переважній більшості яких властиво, подібно до міді, утворювати стійкі сульфіди. Відомо 19 X. е.: S,Сu, Zn, Ga, Ge, Аs, Sе, Ag, Сd, Іn, Sn, Sb, Те, Аu, Тl, Рb,Ві, Ро. У природних умовах більшість X. е. трапляється в самородному стані. В земній корі вони... (Українська Радянська Енциклопедія)
СИДЕРОФІЛЬНІ ЕЛЕМЕНТИ
(від грец. — залізо і — люблю) — хім. елементи, з яких, на думку деяких учених, складається ядро Землі. До С. е. належать хім. елементи переважно VIII групи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва: Fе, Со, Ni, Ru, Рd, Оs, Ir, Рt та ін. За підрахунками О. Є. Ферсмана, вміст С. е. у земній кул... (Українська Радянська Енциклопедія)
РАДІОАКТИВНІ ЕЛЕМЕНТИ
— хімічні елементи, всі ізотопи яких радіоактивні (див. Радіоактивні ізотопи). До Р. е. належать технецій (ат. н. 43), прометій (61), вісмут (83) і всі наступні елементи періодичної системи елементів Д. І. Менделєєва. Хім. елементи, розташовані в цій системі за ураном (92), наз. трансурановими елем... (Українська Радянська Енциклопедія)