Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мир-міл arrow МИТНЕ ПРАВО
   

МИТНЕ ПРАВО

— галузь права, якою регулюються сусп. відносини в процесі або з приводу переміщення товарів, ручного вантажу, багажу і трансп. засобів через мит. кордон д-ви. В Україні осн. завданнями М. п. є нормат. забезпечення мит. політики та митної справи країни, захист вітчизн. виробника та вітчизн. ринку, встановлення відповідальності за порушення мит. правил і порядку її застосування. М. п. виконує функції: а) регулятивну (вплив на сусп. відносини через встановлення прав та обов'язків суб'єктів митно-правових відносин); б) охоронну (вплив на відповідних суб'єктів з метою виконання ними мит. правил і норм). Це зумовлює деякі специф. ознаки М. п. Зокрема, воно більше, ніж ін. галузі нац. права, формується під впливом міжнар. мит. правил, норм і стандартів. Предметом М. п. є митні відносини, які виникають у зв'язку зі здійсненням мит. органами функцій екон. захисту держ. кордону (тарифне регулювання, сплата податків тощо) і митного контролю за переміщенням через кордон товарів і трансп. засобів. Осн. методом регулювання цих відносин є імперативний метод (метод владних приписів). Диспозитивний метод, який встановлює рівність учасників мит. відносин, застосовується як додатковий (напр., при регулюванні відносин, що складаються між мит. органом та мит. брокером).

Норми М. п. регулюють: зміст мит. політики та мит. справи; організацію мит. справи; службу в мит. органах та установах; статус переміщених через мит. кордон д-ви товарів і трансп. засобів;

порядок мит. контролю; декларування товарів; митні операції на мор. та річковому тр-ті; перевезення, зберігання і розпорядження товарами, що перебувають під мит. контролем; підприєм. діяльність у галузі мит. справи; поняття і види митних режимів; особливості пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються гр-нами через мит. кордон; стягнення мита з товарів, що переміщуються через мит. кордон д-ви; митні пільги; митну статистику та ведення товарної номенклатури зовнїшньоекон. діяльності; дізнання та адм. юрисдикційну діяльність мит. органів; відповідальність за порушення мит. правил; провадження у справах про порушення мит. правил. Джерелами М. п. в Україні є Конституція д-ви. Митний кодекс України, Закони України «Про митну справу в Україні» (1991), «Про єдиний митний тариф» (1992), ін. закони, укази Президента України, постанови КМ України, накази та ін. нормат. акти Держмитслужби, ін. заінтересованих міністерств і відомств України.

С. В. Ківалов.

 

Схожі за змістом слова та фрази