Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow гор-гуц arrow ГОСТРІ АЛКОГОЛЬНІ ПСИХОЗИ
   

ГОСТРІ АЛКОГОЛЬНІ ПСИХОЗИ

- різні за клінічними виявами розлади псих, діяльності, які виникають у II—III стадіях алкоголізму і супроводжуються змінами особистості та порушенням діяльності внутрішніх органів. До Г. а. п. належать алкогольний делірій, гострий алкогольний галюциноз та гострий алкогольний параноїд.

Алкогольний делірій (біла гарячка) виникає після різкого припинення вживання спирт, напоїв. Через 1—3 доби невживання алкоголю у хворих порушується сон, з'являється тривога, занепокоєння, зорові та слухові ілюзії, галюцинації. Псих, порушення супроводжується пітливістю, серцебиттям, тремтінням рук, незначним підвищенням температури тіла. У розгорнутій стадії захворювання виникає сно-подібне затьмарення свідомості з розладом орієнтації у навколишньому середовищі, яскравими зоровими, слуховими, тактильними галюцинаціями, маячними ідеями стосунків, переслідування. Хворі збуджені і можуть бути небезпечними. Такий стан триває 3—4 дні. Після виходу з нього у хворих протягом кількох днів спостерігається слабкість. При гострому алкогольному галюцинозі хворі відчувають слухові галюцинації у вигляді розмов про них. Увечері і вночі галюцинації посилюються, супроводжуються маячними ідеями переслідування, у хворих з'являється страх, занепокоєння. Стан гострого алкогольного галюцинозу триває 2—4 тижні. Гострий алкогольний параноїд здебільшого розвивається у стані абстиненції у хворих, які перебувають у незнайомому середовищі. Спочатку змінюється свідомість, навколишнє сприймається ілюзорно. З'являється страх, образне, конкр. марення стосунками і переслідуваннями. Хворі намагаються втікати, нападають на людей, що перебувають біля них. Такий стан триває 2—4 тижні. Г. а. п. позбавляють хворих здатності усвідомлювати свої дії та свідомо керувати ними. У разі скоєння ними протиправних дій вони визнаються судом неосудними за наявності відповідного експертного висновку. Особливістю Г. а. п. є їх швидкоплинність. Як правило, особа видужує до поч. розгляду справи у суді, що унеможливлює застосування до неї примусових заходів медичного характеру, передбачених ст. 13 Кримінального кодексу України. Див. також Неосудність.

Літ.: Стрельчук И. В. Интоксикац. психозы. М., 1970; Суд. психиатрия. М., 1988; Синицкий В. Н. Пьянство и алкоголизм. К., 1988.

А. I. Цубера.

 

Схожі за змістом слова та фрази