Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА
   

КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА

у Києві — архіт. споруда, побудована на честь повернення Києву магдебурзького права. Розташована біля підніжжя Володимирської гори.

КОЛОНА МАГДЕБУРЗЬКОГО ПРАВА - leksika.com.ua

Споруджена у 1802—08 згідно з ухвалою київ, магістрату від 15(27).IX 1802 за проектом і під керівництвом архітектора А. І. Меленського на кошти киян.

Вважається, що Київ отримав магдеб. право за часів лит.-польс. панування в Україні в кін. 15 ст. Першим письм. джерелом, де згадується про це, були «привілеї» вел. князя литовського Олександра (1494). Згодом князі, королі, царі неодноразово підтверджували цей привілей Києву. В 1764 Катерина II підтвердила надання Києву магдебурзького права. Але у зв'язку з поширенням на Україну «Установлень про губернії» (1775), створенням загальнорос. судової системи, а також виданням Жалуваної грамоти містам (1785) і запровадженням міських дум магдеб. право для Києва було скасоване. Павло І Жалуваною грамотою від 16(27).IX 1797 відновив магдеб. право для Києва. 29.ХІІ 1801 (10.1 1802) Олександр І востаннє підписав Жалувану грамоту на підтвердження магдеб. прав і привілеїв, які не суперечили держ. зак-ву Рос. імперії. Магдеб. право збереглося у Києві до кін. 1834.

Пам'ятник у формі білої колони тосканського ордера, 18,4 м заввишки, встановлено на високому постаменті з трьома арковими прорізами. Колону увінчує невелике позолочене кулясте завершення у вигляді «держави» з хрестом. К. м. п. — пам'ятка арх-ри, що перебуває під охороною д-ви.

Літ.: Щербина В. І. Док-ти до історії Київа 1499—1835 рр. В кн.: Укр. археогр. зб. ВУАН, т. 1. К., 1929; Яковлів А. Пам'ятник магдеб. права в Києві. «Київ, старовина», 1994, № 5.

Ю. Я. Касяненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази