Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow чеп-черні arrow ЧЕРВОНА ГВАРДІЯ
   

ЧЕРВОНА ГВАРДІЯ

— добровільні формування збройних сил пролетаріату в період боротьби за перемогу Великої Жовтневої соціалістичної революції і тріумфального походу Радянської влади. Попередником Ч. г. були бойові дружини і збройні загони робітників під час революції 1905— 07, Лютневої буржуазно-демократичної революції 1917. Активну участь у будівництві Ч. г. взяли військові та бойові організації більшовиків. Були створені штаби Ч. г., налагоджено військ. навчання. Основою статуту Ч. г. став проект статуту Червоної гвардії Виборзького р-ну Петрограда. Він визначив класовий, інтернац. характер Ч. г., її структуру. Організація Ч. г. була заснована на виборних засадах. Бурж. Тимчасовий уряд перешкоджав озброєнню пролетаріату. Більшовики, долаючи опір меншовиків, есерів і бурж. органів, створили в квітні — червні 1917 червоногвардійські загони майже в усіх великих містах і пром. центрах. У ряді місцевостей формувалася також сільська Червона гвардія.

Після липневих днів 1917 Ч. г. була на нелегальному становищі під виглядом заводської охорони. В дні корніловщини вона вийшла з підпілля і відіграла важливу роль у розгромі контрреволюц. заколоту. Напередодні Жовтневого збройного повстання в країні було бл. 200 тис. червоногвардійців. Ч. г. стала однією з осн. ударних сил збройних виступів пролетаріату в боротьбі за встановлення в країні Рад. влади. Після перемоги Великого Жовтня Ч. г. брала активну участь у закріпленні завоювань революції, боротьбі проти зовн. і внутр. контрреволюції. З формуванням Червоної Армії (див. Радянська Армія) кращі кадри Ч. г. влилися до її складу.

Літ.: Ленін В. І. Повне зібрання творів: т. 31. Листи здалека. — Про пролетарську міліцію; т. 35. Наказ штабові Червоної гвардії; Червона гвардія на Україні. 1917 — 1918. Документи. К., 1939; Павлюк П. І. Харківська Червона гвардія. К., 1948; Лукьянов X. Красная гвардия Донбасса. Сталино, 1958; Цыпкин Г. А. Красная гвардия в борьбе за власть Советов. М.. 1967; Гарчев П. І. Червона гвардія України у Жовтневій революції. X., 1969.

П. І. Павлюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази