Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Р-рем arrow РЕВОЛЮЦІЙНІ ВІЙСЬКОВІ СУДИ В УНР
   

РЕВОЛЮЦІЙНІ ВІЙСЬКОВІ СУДИ В УНР

— надзв. судові установи, що утворювалися на тер. УНР з грудня 1917 по квітень 1918 гол. губернськими комендантами для розгляду справ про вбивства, пограбування, підпали, зґвалтування та розбій. Діяли за спец, інструкцією (затв. м-вами військовим, внутр. справ та юстиції) і Статутом Укр. нар. армії (затв. військ, м-вом 17.XIІ 1917). До складу судів входило по 6 осіб: двоє від місц. громад, орг-цій і четверо, які призначалися губ. комендантом (двоє військ, старшин, один козак і один військ, діловод-юрист).

До участі в суд. засіданні допускалися: оборонець (за вибором підсудного або за призначенням губ. чи повіт, коменданта), приват, обвинувач і приват, позивач. Неприбуття когось із них на засідання не вважалося за перешкоду для початку розгляду справи. Головував у суді старший з військ, старшин.

До компетенції Р. в. с. в УНР належали злочини, вчинені як військовими, так і цив. особами. Розпочати справу можна було лише за вказівкою губ. коменданта після відповід. дізнання, яке мало бути проведено протягом 3 діб юристами, призначеними губ. або повіт, комендантом. У ході дізнання встановлювалось, який саме злочин вчинено, хто є обвинуваченим, які є свідки, реч. докази, знаряддя і сліди злочину. У дізнанні не мали права брати участі потерпілі, підлеглі злочинцю по службі особи, його кровні родичі, свояки тощо. Особи, які провадили дізнання, могли здійсн ювати обшуки і різні виїмки. Підсумки дізнання доповідалися повіт, комендантові, а той, у свою чергу, інформував про це губ. коменданта. Останній вирішував, чи підлягає справа розгляду в рев. військ, суді, або передавав її для розв'язання мировим, окружним та ін. судам заг. юрисдикції. Зазначені суди діяли і за гетьмана П. П. Скоропадського по 21.УІ 1918, коли Рада міністрів Укр. Д-ви ухвалила новий закон про організацію військ.-суд. органів.

Літ.: Мироненко О. М., Бенько О. П. Правоохор. органи Центр. Ради, (берез. 1917 - квіт. 1918). К.—Дніпрод-зержинськ, 1993; Мироненко О. М. Суд і судочинство в УНР (берез. 1917 - квіт. 1918). «Вісник АПНУ», 1994, № 2; Історія д-ви і права України, ч. 2. К., 1996; Реввоенсовет Республики. Протоколы. 1920—1923. М., 2000.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази