Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow син-спад arrow СІДНЕЙ
   

СІДНЕЙ

(Sidney) Олджернон (1622, м. Пен-шарст, графство Кент — 7.XII 1683, Лондон) — англ. політ, діяч, граф. Одержав ґрунтовну дом. освіту. В роки громадян, війн (1642—46, 1648) був у лавах армії О. Кромвеля--Т. Ферфакса.

1646 обраний до т. з. Довгого парламенту. В 1649 — член рев. трибуналу. Будучи невдоволений режимом військової диктатури О. Кромвеля, 1653 С. відійшов від політ, діяльності. Однак 14.У 1659 погодився стати членом респ. Державної ради. Після реставрації Стюартів (1660) змушений був виїхати за кордон. Повернувся лише 1677. Через рік обраний депутатом

Сідней Олджернон - leksika.com.ua

палати громад. Одразу ж зблизився з політ, угрупованням противників відновлення абсолютизму, які згодом утворили партію вігів. Після розпуску парламенту Карлом II 1681 С. разом з лордом Росселем та герцогом Монмутом був звинувачений у замаху на життя короля, ув'язнений у лонд. Тауері й 7.XIІ 1683 страчений за вироком суду. Реа-біліт. 1689 Вільгельмом III Оранським. Прав, і політ, погляди С. викладені у його творі «Роздуми про уряд» (опубл. 1698), написаному у формі полеміки з ідеологом абсолютизму Р. Філмером і його працею «Патріархія, або Природна влада короля» (ін. назва — «Патріарка»; опубл. 1680). С. спростовує твердження опонента щодо патріарх, виникнення д-ви, прямого походження корал, влади від Адама, про підданих як дітей монарха, його мовчаз. слуг, про непідпорядкованість короля люд. законам і підвладність його виключно божеств, праву. С. доводить, що д-ва виникає або закон, шляхом (результат договору обраних правителів з народом), або незаконним (результат насильства). Сусп. договір має на меті самозбереження індивідів і є основою влади. Стрижневим природно-прав. принципом за своєю суттю є принцип суверенітету: народ є верх, носієм і засновником влади; йому належить і право на її повалення. Монарх може бути скинутий народом, якщо він не дотримується умов сусп. договору, зловживає наданою йому владою. Індивіди у договорі свідомо обмежують свою природну свободу, але лише в тій мірі, якої вимагають заг. користь, сусп. інтереси. Найсправедливішою, тобто відповідною природ, праву формою правління, є демократія, оскільки вона найменше обмежує свободу індивіда. Разом з тим С. не відкидав повністю мо-нархіч. елементів правління. «Найкращі уряди світу мають поєднувати монархію, аристократію і демократію», — зазначав він у «Роздумах». На перех. етапі до респ. устрою прийнятною, на думку С, є конст. монархія.

Тв.: Discourses Concerning Government. Indianapolis, 1990.

Літ.: Англ. бурж. революция XVII в., т. 1—2. М., 1954; Scott J. Algernon Sidney and the English Republic 1623-77. Cambrige, 1988; Honston A. Algernon Sidney and the Republican Heritage in England and America. Princeton, 1991; Мироненко О. M. Права і свободи людини у зх. політ.-правовій ідеології XVII—XVIII ст. К., 1995.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази