Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Х arrow ХІМІЧНОЇ ЗБРОЇ ЗАБОРОНА
   

ХІМІЧНОЇ ЗБРОЇ ЗАБОРОНА

- система міжнар. і нац. правових, орг., тех. та інших заходів, спрямованих на заборону в усіх д-вах світу розробки, в-ва, нагромадження і застосування хім. зброї, а також її знищення. Застосування хім. зброї було заборонено Женевським протоколом про заборону застосування на війні задушливих, отруйних або інших подібних газів та бактеріологічних засобів 1925. Під час Другої світ, війни 1939—45 хім. зброя широко не застосовувалась, але вироблялась у ряді країн (Німеччина, СРСР, СІНА, Великобританія та ін.). Після закін. війни частина запасів цієї зброї була затоплена союзниками в Балтійському м., Атлантичному ок. та ін. місцях.

Продовження «холодної війни» стимулювало створення і в-во нових видів зброї, у т. ч. хімічної (див. Зброя масового знищення). Дальше нагромадження хім. зброї стало серйозною загрозою життю і здоров'ю не лише людей, що живуть у районі її зберігання, а й людства в цілому.

СРСР припинив в-во хім. зброї у 1986, але на тер. його правонаступника — Росії зберігаються найбільші у світі її запаси, включаючи зброю нових поколінь. У 1990 було підписано Угоду між СІНА і СРСР про нерозповсюдження та невиробництво хім. зброї, відповідно до якої сторони взяли на себе зобов'язання утримуватися від її в-ва, зменшити наявний арсенал і сприяти залученню ін. держав до цих процесів.

На Конференції по роззброєнню у м. Женеві (Швейцарія) З.ХІ 1992 було прийнято текст Конвенції про заборону розробки, виробництва, нагромадження і застосування хімічної зброї та про її знищення. Конвенція передбачала ліквідацію протягом 10 років цього виду зброї масового знищення під суворим міжнар. контролем. Нею заборонено проводити будь-які військ, приготування до застосування хім. зброї, допомагати або заохочувати будь-кого до забороненої діяльності, а також застосовувати хім. засоби б-би з масовими заворушеннями як засоби ведення війни. Цим актом передбачено не лише знищення самої хім. зброї, а й ліквідація (конверсія) об'єктів з її в-ва та наслідків їх діяльності. Конвенція встановила, що знищення хім. зброї та об'єктів з її в-ва кожна держава-учасник проводить відповідно до нац. стандартів щодо безпеки та шкідливих викидів. Витрати на міжнар. контроль об'єктів зі зберігання, в-ва та знищення хім. зброї має нести д-ва, яка володіє цією зброєю. Конвенція набула чинності 29. IV 1997. Станом на 1.УІІ 2004 її ратифікували 164 д-ви. Україна підписала Конвенцію 13.1 1993, ратифікувала 16.Х 1998.

В. П. Нагребельний.

ХІРОГРАФ

(лат. — почерк, рукопис, написаний власноручно, розписка, від грец. — рукопис, розписка) — у Давньому Римі власноручний запис, яким підтверджувалося борг, зобов'язання. На відміну від синграфа складався від першої особи і підписувався боржником.

 

Схожі за змістом слова та фрази