Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow малак-мане arrow МАЛЬДІВСЬКА РЕСПУБЛІКА
   

МАЛЬДІВСЬКА РЕСПУБЛІКА

Мальдіви — держава в Пд. Азії, розташована на Мальдівських о-вах в Індійському ок. В адм. відношенні поділяється на 19 острівних груп (атолів).

Державний лад. М. Р. — республіка. Діє конституція 1972 (зі змінами 1975). Глава д-ви і уряду — президент, що обирається населенням строком на 5 років. Законодавчий орган — однопалатний парламент (Меджліс), 40 депутатів якого обирає населення строком на 5 років, а 8 призначає президент. Виконавчу владу здійснює кабінет міністрів (міністри призначаються президентом).

Природа. Див. Мальдівські острови.

Населення. M. Р. населяють мальдівці (вихідці з Шрі-Ланки та Індії), які споріднені з сингальцями. Живуть також араби, малайці. Офіційна мова — мальдівська. Пересічна густота населення — 500 чол. на 1 км2 (1978, оцінка). Міське населення становить 13% і зосереджене в єдиному місті — Мале.

Історія. В 3—1 ст. до н. е. острови заселили вихідці з Цейлону та Індії. В 5—12 ст. тут з'явилися араби й перси. В 1153 на островах було створено іслам. султанат. У 1558—73 султанатом володіли португальці, в 2-й пол. 17 ст. він потрапив у залежність від голландців, 1796 — від Великобританії. З 1887 — протекторат Великобританії. 26.VII 1965 султанат здобув незалежність. У 1966 країна встановила дипломатичні відносини з СРСР. В 1968 її проголошено республікою. У внутр. політиці уряд M. Р. спирається на заможну частину землевласників і мусульманське духівництво. В основі зовн. політики M. Р. лежить принцип неприєднання. З 1965 M. P.— член ООН. Політ. партій і профспілок немає.

Господарство. M. P.— економічно відстала країна. Осн. галузь г-ва —рибальство, в якому зайнято 90% працездатного населення. Щорічно виловлюють 25—30 тис. т риби. Добувають також перли, черепашки, корали. С. г. розвинуте слабо і не задовольняє потреб країни в продовольстві. Земля належить д-ві. Вирощують кокосову пальму, з прод. культур — рис, сорго, папайю, батат, ямс, овочі тощо. З галузей тваринництва лише деякого розвитку набуло птахівництво. Пром-сть представлена рибоконсервним з-дом і лісопильнею в м. Мале та судноверф'ю на о. Хулуле, а також кустарними майстернями по виготовленню човнів, риболовного знаряддя, тканин, прикрас з коралів, по переробці кокосових горіхів, виробн. рибного борошна, товарів домашнього вжитку та ін. Розвивається іноз. туризм. Осн. вид транспорту — морський (торг. флот 1979 налічував понад 60 суден), гол. мор. порт — Мале (порт безмитної торгівлі). На о. Хулуле — аеропорт. З М. Р. вивозять в'ялену і копчену рибу (бл. 90% валютних надходжень), кустарні худож. вироби, продукти кокосової пальми; довозять прод. і пром. товари, нафтопродукти. Гол. торг. партнери —Індія, Японія, Сінгапур, Шрі-Ланка. Грош. одиниця — мальдівська рупія. 1 мальдів. рупія = 1 рупії Шрі-Ланки.

О. І. Полоса.

Освіта. Більшість дорослого населення країни неписьменна. Строк навчання в поч. школі 5 років (приймаються діти з 6 років), у середній — 5 (3 + 2) або 6 (3 + 3) років. У поч. школах викладання проводиться мальдівською мовою, в середній —англійською.В 1977/78 навч. р. в країні було 10 поч. шкіл (2,8 тис. учнів), 5 серед. шкіл і нижча проф. школа. Середніх спец., пед. і вищих навч. закладів немає. Середню спец. і вищу освіту здобувають в Індії, Шрі-Ланці, а також в СРСР. У Мале — Держ. публічна бібліотека.

В. З. Клепиков.

Літ.: Печуров Л. В Мальдивская Республика. М., 1973.

Мальдівська республіка - leksika.com.uaМальдівська республіка - leksika.com.ua

 

Схожі за змістом слова та фрази