Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow тог-тяж arrow ТРАЯН
   

ТРАЯН

Марк Ульпій [18.IX 53, м. Італіка, Іспанія — 7.УІІІ 117, м. Селінунт, Зх. Кілікія (тепер тер. Туреччини)] — рим. імператор, полководець. Походив з давньорим. роду Ульпіїв у рим. провінції Бетіка (Пд. Іспанія). Брав участь в Іудейській та Парфянській війнах. У 91 Т. став консулом; невдовзі після цього імператор Доміціан призначив його командувачем рим. військ на Рейні для ведення кампанії проти герм, племен. Військ, успіхи Т. принесли йому таку славу, що імператор Марк Кокцей Нерва звернув на нього увагу і в 97, всиновивши, призначив його своїм наступником і спадкоємцем та нагородив титулом Германік. У 98 після смерті Нерви Т. успадкував владу. Вів численні війни. Упродовж 101 — 116 підкорив Дакію, Набатейське царство, Месопотамію, Вірменію та ін. д-ви і землі. При Т. були придушені повстання іудеїв. Т. відзначався мужністю і суворістю до себе та до своїх солдатів, був талановитим полководцем. Зажив великої прихильності народу, роздаючи хліб та влаштовуючи ігри. Задоволені його правлінням римляни прозвали його Найкращим.

Траян Марк Ульпій - leksika.com.ua

Своєю внутр. політикою Т. обмежував нобілітет, висував вершників та провінц. знать, зміцнював імператор, владу та прагнув обгрунтувати її теоретично. Водночас він з вел. повагою ставився до сенату, надавши йому значну владу. Т. заборонив переслідувати у суд. порядку за образи, завдані йому особисто. Дбайливо ставився до виховання дітей незаможних римлян і з цією метою заснував величезну навч.-вих. установу. При ньому по всій д-ві були проведені дороги, будувалися гавані, лазні та водогони. Імператор опікувався вченими та художниками і сам написав історію війни з царем даків Децебалом.

Літ.: Федорова Е. В. Императорский Рим в лицах. М., 1979; Бартошек М. Рим. право; Понятия, термины, определения. М., 1989; Грант М. Рим. императоры. М., 1998; Рыжов К. Все монархи мира. Древняя Греция. Древний Рим. Византия. М., 2001.

О. А. Гавриленко.

 

Схожі за змістом слова та фрази