Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow водол-волод arrow ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ
   

ВОЛОДИМИР-ВОЛИНСЬКИЙ

- місто обласного підпорядкування Волинської обл. УРСР, райцентр, на р. Лузі (притока Бугу). Залізнична станція, вузол автошляхів. Вперше згадується в літописі під 988 як місто-фортеця Володимир. У 12 ст. входив до Володимиро-Волинського князівства, а з 1199 - Галицько-Волинського князівства.

У 2-й пол. 14 ст. місто загарбала феод. Литва. В 1431 дістало магдебурзьке право. Після Люблінської унії 1569 місто загарбала шля-хет. Польща. За 3-м поділом Польщі (1795) Володимир у складі Зх. Волині возз'єднано з Росією і перейменовано на В.-В. У 1919 місто загарбала бурж.-поміщицька Польща. У 1939 у складі зх.-укр. земель возз'єднаний з УРСР. Під час Великої Вітчизняної війни в околицях В.-В. діяли загони народних месників. В місті - з-ди: цукр., консервний, виноробний, комбікормовий, сухого знежиреного молока, швейна, меблева ф-ки, райсільгосптехніка, міжколгоспна будівельна організація, лісгосп-заг, комбінат побутового обслуговування. 7 заг.-освітніх та музична школи, профес.-тех. та пед. уч-ща, технікум гідромеліорації та механізації с. г., 8 лік. закладів. З будинки культури, клуб, 2 кінотеатри, 3 б-ки, історичний музей. Архітектурні пам'ятки В.-В - залишки фортечних валів 12 -

13 ст., храмів та житл. будівель 10-14 ст.; Успенський собор (1160, реставрований в кін. 19 ст.); церк-ва-ротонда Василія (кін. 13 - поч. 14 ст.); палати єпископів (16 ст.) у стилі Відродження. Пам'ятник жертвам фашизму (1965-66). У В-В. народився укр. вчений-філолог А. Ю. Кримський.

 

Схожі за змістом слова та фрази