Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow бо-бюр arrow БОЯРСЬКА ДУМА
   

БОЯРСЬКА ДУМА

боярська рада - пост, дорадчий орган при князях у Київ. Русі, починаючи з 10 ст. У джерелах іноді називається думою бояр. Склад, компетенція і права думи не були визначені. До неї входили представники вищих станів: дружинників (княжих мужів, думців) та старців градських (земських бояр, потомків родо-плем. знаті); в них іноді брало участь вище духівництво (митрополит та ін.). У князівствах Пн.-Сх. Русі в 14—15 ст. до таких дум входили т. з. путні бояри (відали окр. галузями — «путями» княжого г-ва), тисяцький, окольничий, дворецький та ін. Дума обговорювала питання законодавства, зовн. та внутр. політики, релігії, господарські справи тощо.

Бояр, дума тривалий час діяла у Вел. князівстві Московському (згодом — царстві) — спочатку при великому князеві, потім при цареві. її роль, ослаблена деякий час у період опричнини, знову посилилася з 2-ї пол. 16 ст. Склад думи почав поповнюватися і за рахунок осіб менш знатного походження, зокрема, дворянства. Вирішальне слово у ній завжди належало великому князеві, а пізніше цареві. З 2-ї пол. 17 ст. значення бояр, думи зменшилося, а з утворенням у Росії сенату (1711) її ліквідовано.

Літ.: Владимирский-Буданов М. Ф. Обзор истории лит.-рус. права. СПб. — К., 1907; Ключевский В. О. Бояр. Дума Древней Руси. Пг., 1919; Юшков С. В. Нариси з історії виникнення і початкового розвитку феодалізму в Київ. Русі. К., 1992.

 

Схожі за змістом слова та фрази