Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОКУТТЯ
   

ПОКУТТЯ

— істор. назва території («кута») між Дністром, Черемошем і Карпатами (включаючи частину Гуцульщини) — тепер це сх. частина Івано-Франк. обл. Вперше згадується у молд. грамотах 1395. Назва виникла з утворенням польс.-молд. кордону в кін. 14 ст. Територія П. входила до складу Давньоруської д-ви, згодом (12—13 ст.) — до Галицько-Волинського князівства. З 1387 П. — у складі Польського королівства. Однак конфлікти між Польщею і Молдовою, а також Угорщиною за цю територію не припинялися. У 1490—92 П. було охоплене сел. повстанням під проводом Мухи. Повстанці, зокрема, захопили Снятии — прикорд. форпост, звідки польс. шляхта вирушала в походи на Молдову. У 1433—1501 на території П., у складі Галицької землі, існували Коломийське і Снятинське староства (королівщини). їх було наділено правами суддівства, в них діяли суд. гродські уряди. Поширювалося польс., нім. і (менше, з елементами руського права) волоське право. Значним містом була Коломия — свого роду столиця П. і центр Гуцульщини. Вона славилася торгівлею сіллю. Коломийський замок служив гол. фортифікац. опорою шляхти в П. Другим за значенням містом був Снятин — важливий торг, і ремісничий центр з корол. замком. Відомий великий торг. Снятинський шлях (на Галич і Львів). П. зазнавало значних руйнувань від турецьких, а найбільше — від татар, нападів, кількість яких збільшилася після утворення у 40-х рр. 15 ст. Кримського ханства. В середині 17 ст. франц. інженер Г. Левассер де Боплан склав карту П.

Під час Нац.-визв. війни укр. народу серед. 17 ст., коли восени 1648 військо Б. Хмельницького вирушило в похід на Львів, на П. широкого розвитку набув повст. рух під проводом Семена Височана. За короткий час він сформував ціле військо з 15 тис. чол., організувавши його за козац. зразком з центром у с. Отині (тепер Коломийського р-ну Івано-Франк. обл.). Наприкінці 1648 під контролем С. Височана перебувало все П. На теренах краю, починаючи з 16 ст., поширилося опришківство, найвідомішим ватажком якого був Олекса Довбуш.

Після 1-го поділу Речі Посполитої 1772 П. опинилося у складі Австрії. 1919 край знову потрапив під владу Польщі. І лише 1939 П. повернулося в лоно України.

Літ.: Грабовецький В. В. Сел. рух на Прикарпатті в другій пол. XVII — першій пол. XVIII ст. К., 1962; Історія міст і сіл Укр. РСР. Івано-Франк. область. К., 1971; Грабовецький В. В. Західноукр. землі в період нар.-визв. війни 1648-1654 рр. К., 1972; Його ж. Сел. повстання на Прикарпатті під проводом Мухи. 1490-1492 рр. Л., 1979; Його ж. Гуцульшина XIII—XIX ст. Л., 1982.

Л. А. Сухих.

 

Схожі за змістом слова та фрази