Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КУЛАЧНЕ ПРАВО
   

КУЛАЧНЕ ПРАВО

- 1) Типове для феодального правопорядку право сильного. За допомогою К. п. могутніші феодали нав'язували свою волю слабшим, що нерідко супроводжувалося захопленням їхніх земель, майна, а також кріпосних селян. К. п. санкціонувало розбій і свавілля.

2) Лег. форма суд. поєдинку з метою вирішення спору за допомогою зброї або фіз. сили. Встановилася у середньовічному феод, праві в 11—13 ст., найб. поширення набула в Європі (особливо у Німеччині). Правим визнавався переможець у двобої. К. п. являло собою самосуд, розправу сильного над слабшим. Роль К. п. знижувалася у міру становлення, розвитку й посилення судів. Церква та монархи намагалися обмежити і навіть ліквідувати К. п., зокрема встановленням «днів божого миру». Воно було значно обмежене у країнах Зх. Свропи в період встановлення там абсолютизму. Повністю зникло з ліквідацією феодалізму у ході бурж. революцій.

3) Суд. поєдинок за часів Київ. Русі. Згадується у повідомленнях араб, письменників 10 ст., а також у пізніших законод. пам'ятках, де суд. поєдинок («поле») визначається як дуже поширений засіб вирішення долі спірної справи.

4) В наш час термін «кулачне право» використовується для позначення у міжнар. відносинах політики, що здійснюється з позиції сили;

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази