Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДЕЗЕРТИРСТВО
   

ДЕЗЕРТИРСТВО

(франц. deserteur, від лат. desertor — втікач, зрадник) — військовий злочин, що належить до категорії тяжких. Вчинюється з метою ухилення від військової служби. Д. є триваючим злочином, який починається з моменту самовільного залишення частини або нез'явлення у частину при переведенні, відрядженні, поверненні з лік. закладу тощо. Д. закінчується затриманням дезертира чи його явкою з повинною. Для закінчення складу злочину тривалість незакон, відсутності військовослужбовця у військовій частині або на місці служби значення не має.

Об'єктом злочину є порядок проходження військ, служби, який зобов'язує кожного військовослужбовця нести службу протягом встановленого законом строку. Суб'єктивна сторона злочину характеризується прямим умислом та метою ухилитися від військ, служби. Ця мета може з'явитися у військовослужбовця перед залишенням частини або в процесі вчинення самовільної відлучки, самовільного залишення частини, під час повернення у частину з відрядження тощо. Наявність такої мети відрізняє Д. від самовільної відлучки та самовільного залишення частини. Мотиви, які спонукають військовослужбовця ухилитися від військ, служби, можуть бути різними: небажання зносити тягар військ, служби, побоювання відповідальності за вчинення правопорушення тощо. Суб'єктами злочину можуть бути військовослужбовці строкової служби, офіцер, складу, прапорщики, мічмани і військовослужбовці надстрок. служби. Як Д. кваліфікуються дії військовослужбовців, котрі відбувають покарання у дисциплін, батальйоні, коли вони вчиняють втечу з метою ухилення від військ, служби.

До Д. не належать: порушення статутних правил караульної служби; правил несення при корд, служби і бойового чергування або порушення статутних правил внутр. служби. Розкрадання вогнеп. зброї, бойових припасів або вибухових речовин обтяжує вину дезертира. Д., пов'язане із втечею військовослужбовця за кордон, за наявності ознак державної зради кваліфікується як держ. зрада. Кримінальний кодекс України передбачає за Д. позбавлення волі на строк від 3 до 7 років. Д., вчинене у воєнний час, карається смертною карою або позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.

Є. Я. Кравець.

 

Схожі за змістом слова та фрази