Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КОМЕНДАНТ
   

КОМЕНДАНТ

(франц. commandant, букв. — командувач; командир, начальник, від пізньолат. commandare — наказувати) — 1) Посадова особа в губерніях Рос. імперії з моменту їх введення на поч. 18 ст. К. поєднували військ, і цив. функції. Призначалися переважно до пов. міст, які мали військ, значення. До 1775 були різновидністю воєвод. З введенням «Установлення про губернії» (1775) за ними зберігалася військ, влада над гарнізонами та цивільна з компетенцією городничого. К. мав широкі повноваження. За «Статутом військовим» (1796) йому надавалися права віддавати накази командирам полків, розташованих на тер. міста, навіть якщо командири були вищі за чином, розпоряджатися людьми та матеріальними ресурсами міста. Ні губернатори, ні губ. правління не мали права притягати К. до відповідальності, а могли лише скаржитися на нього до Сенату або до військ, міністра. За Павла І К. отримали право особисто доповідати монарху. Виконували також поліц. функції. З поч. 19 ст. залишалися переважно у містах-фортецях. По відношенню до військ, які перебували під їхньою владою, мали права нач. дивізії (при генеральському чині) або полкового командира (при штаб-офіцер, чині). Контролювали караули, виконання гарнізон, служби, тримання заарештованих, догляд за казен. будівлями. Сприяли місц. поліц. владі в забезпеченні благоустрою та оптимальних стосунків між військовими та цив. населенням. Як начальники гарнізонів К. підпорядковувалися нач. військ, округу. Посада обер-К. була вищою за посаду К. На обер-К. іноді покладались обов'язки віце-губернатора.

2) Посадова особа в Збройних Силах України (напр., військовий комендант).

3) Особа, яка здійснює управлін. функції у будинках, що належать відповідним установам (напр., К. гуртожитку). Повноваження К. визначаються служб, інструкціями, наказами тощо.

Літ.: Анучин Е. Истор. обзор развития адм.-полиц. учреждений в России... СПб., 1872; Григорьев В. Реформа мест, самоуправления при Екатерине II. СПб., 1910.

О. Н. Ярмиш, С. I. Посохов, В. П. Горбатенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази