Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КУБА
   

КУБА

Республіка Куба (Cuba, Republica de Cuba) — д-ва в Центр. Америці, розташована на однойм. о-ві, о. Хувентуд та ще на 1600 дрібних о-вах групи Великих Антильських о-вів у Карибському м. Тер. — 110,9 тис. км2. Нас. — бл. 11 млн. чол. (1997, оц.): кубинці (95 %) та ін. Столиця — м. Гавана. Адм.-тер. поділ — 14 провінцій і спеціальна муніципія Хувентуд. Держ. мова -іспанська. Грош. одиниця — кубинське песо.

Державний герб Куби - leksika.com.ua

Нац. свято — День Кубинської революції (1 січня).

Як незалежна д-ва існує з 1902, коли здобула самостійність у результаті ісп.-амер. війни. Певний час К. перебувала у прямій залежності від США, чиї війська в 1906 окупували країну, встановили в ній маріонеткове правління. Відтоді на К. досить часто відбувалася зміна режимів, було прийнято і скасовано кілька конституцій. 1934 в країні було встановлено військово-диктаторський режим. 1940 введено демократичну змістом конституцію. 1952 військ, диктатуру поновлено і закріплено т. з. конституційним статутом, який скасував конституцію. 1.1 1959 в результаті нац.-визвольної боротьби диктаторський режим було повалено. Прем'єр-міністром рев. уряду став керівник повстанської армії Ф. Кастро Рус. В країні почалися радикальні держ.-правові перетворення. Прийнято новий осн. закон, який багато в чому відтворював текст конституції 1940. Функції законод. органу покладалися на уряд, очолюваний прем'єр-міністром. У наст, роки уряд, приймаючи декрети, суттєво доповнив осн. закон. Процес цей відбувався під гаслом: «Революція творить право». 24.ІІ 1976 оприлюднено нову конституцію К. (її проект схвалений конст. референдумом 15.ІІ 1976), яка є чинною і сьогодні. В ст. 1 К. визначена як «соціалістична держава робітників, селян та інших, хто зайнятий фізичною і розумовою працею». У ст. 5 компартія Куби визнана «вищою керівною силою суспільства і держави». Принципом організації та діяльності держ. механізму проголошено дем. централізм. Верх, органом держ. влади є Національна асамблея народної влади. Це єдиний орган, наділений установчою і законод. владою. Формується шляхом заг. і прямих виборів строком на 5 років. Віковий ценз для активного і пасивного виб. права становить відповідно 16 і 18 років. Депутати можуть бути відкликані виборцями. Нац. асамблея обирає зі свого складу державну раду у складі 31 особи. Голова держ. ради є водночас главою д-ви і главою уряду. До повноважень ради віднесено: верх, представництво кубин. д-ви всередині і за межами країни; видання декретів, законів у період між сесіями асамблеї; зміна у період між сесіями (за поданням голови ради) членів уряду; інструктування заг. характеру суддів і членів ген. прокуратури. Державна рада є органом Нац. асамблеї і підзвітна їй. Голова держ. ради представляє д-ву та уряд, організовує діяльність держ. ради та уряду, контролює діяльність міністерств і відомств, у разі потреби бере на себе керівництво будь-яким м-вом чи відомством, пропонує Нац. асамблеї кандидатури на посади членів уряду, є головнокомандувачем ЗС. Вищим викон. і адм. органом є рада міністрів. Глава уряду та його заступники утв. викон. комітет РМ. Члени к-ту контролюють і координують роботу міністерств та відомств. За невідклад. обставин викон. комітет вирішує питання, віднесені до компетенції уряду. Вищим судом є Народний верховний суд, склад якого формується Нац. асамблеєю народної влади. Місц. суди утворюються місц. асамблеями. Суди звітують про свою діяльність перед асамблеями, що їх обрали. Нац. асамблея обирає ген. прокурора.

Органами держ. влади на місцях є асамблеї нар. влади, які обираються на 2,5 року населенням адм.-тер. одиниць. Провінц. і муніцип. асамблеї обирають з власного складу членів викон. комітетів. Викон. комітет періодично звітує про свою діяльність перед відповідною асамблеєю і вищим викон. к-том.

К. — член Руху неприєднання, ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з К. встановлено 12.Х 1992.

В. М. Шаповал.

 

Схожі за змістом слова та фрази