Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow плат-пон arrow ПОДАТОК
   

ПОДАТОК

- обов' язковий індивідуально безвідоплатний платіж, що сплачується у встановленому зак-вом порядку. Сутність П. визначається його функціями. Гол. призначення П. — поповнення доходів д-ви для виконання її функції. П. є визначальною категорією системи оподаткування в Україні. Ця категорія близька до категорії зборів. Чинне зак-во розрізняє їх лише за назвами. Так, за Законом України «Про систему оподаткування» (1997) П., збір, інший обов'язковий платіж є обов'язковими внесками до бюджету відповідного рівня або держ. цільового фонду, який здійснює платник П. в порядку і на умовах, визначених законами.

Функції П.: а) фіскальна — поповнення доходів д-ви для виконання її завдань; б) регулююча — д-ва за допомогою П. впливає на рівень в-ва та споживання; в) контрольна. Відповідно до зак-ва всі П., збори та ін. обов'язкові платежі залежно від компетенції органу, що вводить їх на відповідній території, поділяються на 2 групи: загальнодержавні та місцеві. Залежно від платника розрізняють: а) П. з юрид. осіб (податок на прибуток підприємств); б) П. з фіз. осіб (прибутковий податок з громадян, П. на промисел); в) змішані П. (П. з власників трансп. засобів, земельні П.). За формою оподаткування виділяють П.: а) прямі податки — сплачуються у процесі набуття і акумуляції матеріальних благ, визначаються розміром об'єкта оподаткування, включаються у ціну виробництва і сплачуються виробником чи власником (П. на прибуток, плата за землю та ін.); б) непрямі податки — включаються у ціну реалізації у вигляді надбавки (націнки) і сплачуються споживачами (покупцями), напр., податок на додану вартість (ПДВ), акцизний збір. Залежно від об'єкта оподаткування можуть бути П. з доходів, з майна, з певних видів операцій чи діяльності.

П. різняться між собою структур, складом. Кожен П. має характерні лише для нього сукупність елементів податкового механізму, тобто своїх платників, свій об'єкт оподаткування, свої податкові ставки. Місцеві податки і збори зараховуються до місцевих бюджетів тер. громад. Загальнодержавні П. надходять до Держ. бюджету України, хоча зак-вом може бути передбачене зарахування певних загальнодерж. П., повністю або частково, до місцевих бюджетів як компенсації за виконання органами місцевого самоврядування функцій д-ви.

Літ.: Гега П. Т., Доля Л. М. Основи податкового права. К., 1998; Юткина Т. Ф. Налоги и налогообложение. М., 2000; Кучерявенко Н. П. Налог, право. X., 2001.

О. П. Снігерьов, М. П. Кучерявенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази