Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow дисц-дім arrow ДИТЯЧІ ХВОРОБИ
   

ДИТЯЧІ ХВОРОБИ

- група захворювань, що трапляються переважно в дітей і, як виняток, у дорослих. Перебіг і прояви Д. х. зумовлюються фізіол. особливостями дитячого організму. Кожному піковому періоду (див. Грудна дитина) властиві певні Д. х. В період новонародженості (див. Новонароджена дитина), коли функціональні системи організму перебувають у стані нестійкої рівноваги, спостерігаються хвороби, пов'язані з порушенням розвитку плоду, з родовим актом (асфіксія, родова травма, паралічі, деякі спадкові хвороби, гемолітична хвороба новонароджених, природжені вади й аномалії розвитку, токсоплазмоз, стафілококові інфекції тощо). Інтенсивний ріст дитини в грудному віці (до 12 міс.) і її значні потреби в їжі призводять до шлунково-кишкових хвороб (диспепсії, кишкові інфекції та ін. ). Підвищується функціональне навантаження на органи дихання, діти частіше хворіють на гострі респіраторні інфекції, запалення легень. Неправильне вигодовування й недостатнє перебування на свіжому повітрі дитини призводять до рахіту. В цьому віці діти часто хворіють на діатези, спазмофілію тощо. В переддошкільному (до З років) та дошкільному (3-

7 років) віці у дітей частішають інфекційні хвороби - коклюш, кір, скарлатина тощо, що зумовлене тісним спілкуванням дітей між собою та з дорослими хворими.

8 ранньому шкільному віці часті хвороби серця, ревматизм, ангіни, нефрити, алергічні хвороби. Діти старшого шкільного й підлітково г о віку в зв'язку з ендокринною перебудовою організму (статеве дозрівання), бурхливим ростом (акцелерація) та перевантаженням навчанням часто хворіють на неврози, судинні дистонії (гіпер- та гіпотонії), ендокринні хвороби, захворювання печінки, жовчовивідних шляхів тощо.

Літ.: Бадалян Л. О., Таболин В. А., Вельтищев Ю. Е. Наследственные болезни у детей. M.. 1971; Детские болезни. К., 1975.

П. С. Мощич.

 

Схожі за змістом слова та фрази