Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow аку-асо arrow АЛКОГОЛЬНЕ СП'ЯНІННЯ
   

АЛКОГОЛЬНЕ СП'ЯНІННЯ

- стан людини, який виникає внаслідок надмірного уживання алкогольних напоїв, що призводить до фіз., псих., вегетат. і неврол. розладів.

Глибина гострого алк. отруєння і швидкість його розвитку залежать від дози, концентрації алкоголю у крові, віку, статі, сомат. і псих, стану людини та ін. факторів. Виділяють А. с. звичайне (типове), нетипове і патологічне. Звичайне є найчастішим виявом гострого отруєння алкоголем. Нетипове — стан, при якому (порівняно з типовим сп'янінням) відбувається надто різке посилення чи послаблення різних розладів, порушується послідовність їх розвитку, виникають симптоми, не характерні для звичайного А. с. Нетипове А. с. виникає, як правило, на патолог, грунті (психопатії, олігофренії, різних псих, захворювань, органічних уражень головного мозку), а також при одночасному вживанні алкоголю і лі ків, недосипанні, недоїданні, перевтомі, псих, травмі. Патол. сп'яніння — надто гострий короткочасний психотичний стан, що виникає при вживанні малої чи середньої дози алкоголю. Характеризується раптовим початком, потьмаренням свідомості, галюцинаторними та маячними переживаннями з руйнівними або агрес. діями. Закінчується раптовим сном з наступною повною чи частковою амнезією. Вважається, що при А. с. (за винятком патологічного) зберігається здатність людини усвідомлювати свої дії і свідомо керувати ними, хоча і в дещо обмеженому вигляді. Це дозволяє суддям визнавати таких осіб осудними. При патол. сп'янінні зазначена здатність втрачається. Тому особи, які вчинили протиправні дії у стані патол. сп'яніння, визнаються неосудними. Скоєння злочину в стані сп'яніння розцінюється як обтяжлива обставина. Суд може не визнати скоєння злочину в стані сп'яніння обтяжливою обставиною, якщо винний був доведений до такого стану проти його волі. Див. також Алкоголізм, Осудність.

Літ.: Сииицкий В. Н. Пьянство и алкоголизм. К., 1988; Качаев А.К. Суд-психиатр, экспертиза простого алк. и патол. опьянения. В кн.: Суд. психиатрия. М., 1988.

А. I. Цубера.

 

Схожі за змістом слова та фрази