Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СУД КОРОЛІВСЬКОЇ ЛАВИ
   

СУД КОРОЛІВСЬКОЇ ЛАВИ

[Court of the King's (Queen's) Bench] — найстаріша суд. установа Великобританії. Виділений з королів, ради в окр. курію 1178 і спершу супроводжував королів під час їх поїздок по країні. Початкова офіц. назва — «Суд короля перед самим королем». 1268 отримав свого окр. головного суддю. Згодом осн. компетенцією С. к. л. став розгляд найважливіших крим. справ; він же здійснював нагляд за діяльністю нижчих судів. Поступово перетворився на суд заг. права. Згідно зі Зводом правил, що регулюють роботу Верховного суду Англії, 1873 С. к. л. став складовою частиною єдиного Верховного суду країни й отримав назву «Відділення королівської лави», до компетенції якого увійшли повноваження власне С. к. л., Суду загальних позовів, Суду державної скарбниці, судів у справах адміралтейства і комерції. За традицією Відділення королів, лави продовжують іменувати С. к. л., його повноваження закріплені в законі про Верх, суд 1981. Складається з гол. судді, який водночас є гол. суддею Англії та 24 мол. суддів, призначуваних лордом-канцлером з юристів, які мають щонайменше 10-річну практику в ранзі баристера. С. к. л. має 4 підрозділи: цив. справ, крим. справ, комерційний суд і суд адміралтейства.

Підрозділ цив. справ розглядає у першій інстанції найскладніші цив. справи, які згідно із зак-вом не належать до юрисдикції судів нижчого рівня, зокрема ті, що належать до договір, делікт, права, відшкодування збитків, стягування боргу, а також ті, що становлять громад, або правничий інтерес чи галуз. особливості загальнодерж. характеру; приймає до розгляду позови, ціна яких перевищує макс. ціну позову, встановлену для юрисдикції судів графств. До функцій С. к. л. належать питання щодо порушення порядку проведення парлам. виборів і щодо підсумків парлам. виборів. Справи розглядаються колегією з двох суддів. Підрозділу крим. справ з 1972 належать лише повноваження у галузі апеляц. карного судочинства щодо рішень магістрат, судів з крим. справ, які здійснюються апеляц. секцією.

Із суддів двох зазначених підрозділів утворюється апеляц. канцелярія, що виконує функції процес, установи, в якій вирішуються орг. питання розгляду апеляцій і дозволу на апеляц. звернення до Апеляційного суду або до Суду палати лордів. Апеляц. канцелярія має обмежені повноваження у цив. справах щодо розгляду апеляцій, які у вигляді письм. заяви з викладом фактів у справі надаються магістрат, судами, Карним судом присяжних та Дисциплінарним трибуналом соліситорів. Канцелярія здійснює також деякі функції суд. контролю (judicial review), включаючи право видавати прерогативні суд. накази про направлення до суду (для розгляду питання про законність арешту) і давати розпорядження посад, особам про виконання вимог позивача.

Комерційний суд, як окр. підрозділ С. к. л., утв. 1970; він має повноваження щодо розгляду справ у галузі бізнесу. Розміщений у Лондоні та кількох регіон, центрах. До його юрисдикції належать спори, що виникають з торг, діяльності, реалізації права на підприємництво і комерцію. Суд також розглядає апеляції на арбітражні (третейські) рішення.

Суд адміралтейства має повноваження щодо мор. справ. До його юрисдикції належать справи про: відшкодування збитків, які виникли внаслідок зіткнення суден, у т. ч. у зв'язку із загибеллю людини чи заподіянням їй особистої шкоди; відшкодування збитків від втрати майна, що перевозиться судном, чи заподіяної майну шкоди; володіння чи право власності на судно тощо. Судочинство здійснюється колегією у складі судді та засідателів.

Літ.: The Legal System of the United Kingdom. В кн.: Modern Legal Systems Encyclopedia. Buffalo—N.Y., 1994; English Legal System. London-Dublin-Edinbourgh, 1994; Шишкін В. І. Суд. системи країн світу, кн. 1. К., 2001.

В. І. Шишкін.