(ЦК Компартії України) — найвищий керівний колективний орган Комуністичної партії України між її з'їздами. У своїй діяльності ЦК керується Програмою Комуністичної партії Радянського Союзу і Статутом Комуністичної партії Радянського Союзу, рішеннями з'їздів КПРС і пленумів ЦК КПРС та з'їздів Компартії України. Обирається ЦК у складі, що його встановлює з'їзд партії. До складу ЦК Компартії України входять члени і кандидати у члени ЦК. При виборах ЦК Компартії України додержується принцип систематичного оновлення його складу і наступності керівництва. В разі вибуття членів ЦК його склад поповнюється з числа обраних з'їздом кандидатів у члени ЦК. На Першому з'їзді КП(б) України до складу ЦК було обрано 15 членів і 6 кандидатів у члени ЦК. На Двадцять шостому з'їзді Компартії України (див. т. 12, Додаток) обрано 195 членів і 93 кандидати у члени ЦК. Відповідно до Статуту КПРС ЦК Компартії України керує діяльністю Компартії України, проводить у межах УРСР всю роботу по здійсненню політики партії, організовує виконання директив ЦК КПРС, спрямовує і перевіряє діяльність обл., міських та районних парт. орг-цій, систематично заслуховує звіти обл., міських і районних к-тів партії. Відповідно до керівного принципу орг. побудови партії — принципу демократичного централізму ЦК звітує про свою діяльність перед з'їздами Компартії України та перед Центральним Комітетом Комуністичної партії Радянського Союзу, систематично інформує парт. організації про свою роботу. У визначеному Статутом КПРС порядку ЦК Компартії України скликає чергові (не рідше одного разу на 5 років) та позачергові (надзвичайні) з'їзди Компартії України. Для обговорення найважливіших питань діяльності респ. парт. орг-ції в період між з'їздами ЦК Компартії України може в міру потреби скликати республіканські парт. конференції.
В діяльності ЦК Компартії України суворо дотримується принцип колективності керівництва. Не рідше одного разу на 4 місяці скликаються пленарні засідання ЦК, на яких всебічно обговорюються і вирішуються найважливіші питання життя і діяльності Компартії України, розвитку нар. г-ва, науки і культури республіки. Питання про виведення із складу ЦК члена, кандидата в члени ЦК, що заплямував свою честь і гідність, вирішується на пленумі ЦК Компартії України. На пленумі також приймається рішення про виключення з партії члена, кандидата в члени ЦК, члена Ревізійної комісії Компартії України. Для обговорення найважливіших рішень партії та вироблення заходів по здійсненню їх, а також для розгляду актуальних питань життя республіки ЦК скликає збори активу респ. парт. орг-ції. На пленарному засіданні ЦК обираються Політичне бюро ЦК Компартії України, Секретаріат ЦК Компартії України. ЦК затверджує голову Комісії парт. контролю при ЦК Компартії України, зав. відділами ЦК, гол. редакторів республіканських партійних газет і журналів.
ЦК Компартії України спрямовує діяльність усіх держ. і громад. орг-цій республіки, проводить велику і всебічну орг. й політ. роботу по мобілізації трудящих на здійснення завдань комуністичного будівництва. ЦК спрямовує і контролює діяльність Ленінської Комуністичної Спілки Молоді України, спирається на комсомольські орг-ції в роботі по комуністичному вихованню молоді, підтримує і розповсюджує їхні корисні починання. Під безпосереднім керівництвом ЦК КПРС ЦК Компартії України послідовно і наполегливо проводить у життя генеральну лінію партії, спрямовує діяльність парт., держ. і громад. орг-цій республіки, творчу ініціативу мас на здійснення завдань комуністичного будівництва. Перший секретар ЦК Компартії України — В. В. Щербицький (з 1972).
Літ.: Ленін В. І. Про Україну, ч. 1— 2. К., 1977; Комуністична партія України в резолюціях з'їздів, конференцій і пленумів ЦК, т. 1—2. К., 1976— 77; Матеріали XXVI з'їзду Комуністичної партії України. К., 1981; Нариси історії Комуністичної партії України. К., 1977.
Г. К. Крючков.