Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow комер-коно arrow КОНИСЬКИЙ
   

КОНИСЬКИЙ

Олександр Якович [псевдоніми — О. Верниволя, Ф. Горовенко, О. Кошо

КОНИСЬКИЙ О.Я. - leksika.com.ua

вий, О. Перебендя та ін.; 6(18).VIII 1836, х. Переходівка, тепер село Ніжинського р-ну Черніг. обл. - 29.ХІ (11.ХІІ) 1900, Київ] - укр. правознавець, письменник, публіцист, педагог, громад, і культур, діяч. Після невдалої спроби здобути вищу освіту у Ніжинському юрид. ліцеї служив (з 1854) у крим. палаті в Полтаві. Склав екстерном іспити на кандидата прав, а після сел. реформи 1861 зайнявся адвокат, практикою, виступав з першими публікаціями на юрид. теми (ст. «Судові слідчі в Полтавській губернії», 1861, та ін.). З 1858 вів активну літ. і громадську діяльність, був членом полт. і київ, громад, займався організацією недільних і веч. шкіл, громад, бібліотек. Створив підручники «Українські прописі» (1862), «Арихметика, або Щотниця» (1863), «Перша граматика, або Читання» (1882). Підготував також підручник про закони, потрібні селянам, який не був дозволений до друку цензурою. У січні 1863 за підозрою в належності до антиуряд. політ, орг-ції К. заарештовано і в по-засуд. порядку вислано до Вологди, потім — до Тотьми. 1865 дістав дозвіл виїхати за кордон для лікування. 1866 повернувся в Україну, жив у Єлизаветграді (тепер Кіровоград), Бобринці на Єлизаветградщині, Катеринославі (тепер Дніпропетровськ), перебуваючи під гласним поліц. наглядом і займаючись адвокат, та літ. працею. 1872 після зняття нагляду К. переселився до Києва. У 80-х pp. обирався гласним Київ, міської думи. Впродовж 1869—73 опублікував ряд статей з цив. процесу у журн. «Судебный вестник». У центрі уваги К. були проблеми, пов'язані з процедурою висунення позову щодо образи гідності та його забезпечення суд. розглядом. Зайнявшись проблематикою звичаєвого права, написав і видрукував у виданні полт. губ. земства «Земский обзор» ст. «Мировий суд і народні звичаї» (1883) про нехтування мировими суддями звичаєвого права та «Листи з Південно-Західного краю» (1884) про правовий режим чиншового володіння. Вів активну публіцист, діяльність. Тривалий час матеріально та інтелектуально підтримував літ.-наук. і політ, журн. «Правда» в Галичині, який відіграв визначну роль у формуванні укр. нац. свідомості. У цьому виданні К. вмістив ряд оглядів держ. устрою європ. країн, проблемні статті про зем. власність і правовий статус укр. селянства, переклад укр. мовою ст. «Права чоловіка в імперії

Російській» рос. адвоката і громад, діяча В. І. Танєєва (1890). Один з ініціаторів заснування 1873 у Львові Т-ва ім. Шевченка. Автор 2-том-ної бі ографії Т. Г. Шевченка, численних поезій і прозових творів.

Чимало літ. творів К. побудовані на юрид. сюжетах, викривають негат. явища в діяльності цар. адміністрації і суду, здирництво тогочасної адвокатури: «Суддя Гарбуз» (1875), «Антін Калина» (1881— 82). «Народна педагогія» (1886), «Стельмахи» (1887), «Козарський ланок», «У тісної баби» (обидва — 1889), «Баба Явдоха» (1897), «Ранком в Алупці» (1898), «Сікутор», «Хвора душа» (обидва — 1899), «Бугай» (1901), «Наввипередки» (1903). К. належить і окр. цикл оповідань з крим. тематики: «Каторжний», «Тюрма за волю» (обидва — 1881), «Драма в тюрмі», «Чи злочинець, чи ненужний» (обидва — 1885), «Конокрад Іван Дранка» (1887). Темі тюрми, заслання і каторги присвячено низку поезій К. Опублікував він і казку — пародію на цар. суд «Собача правда» (1894). Уклав «Російсько-український словник» (вид. 1918), займався перекладами з іноз. мов та ін.

Автор слів нац. гімну «Боже великий єдиний, нам Україну храни».

Літ.: Доманицкий В. Библиогр. указатель сочинений А. Я. Конисского, написанных по-малорусски. «Киев, старина», 1901, № 1; Франко і. Олександр Якович Кониський. «Літ.-наук. вістник», 1901, кн. 1; Єфремов С. Вст. стаття.

В кн.: Кониський О. Вибр. тв., т. 1. К., 1927; Сиваченко М. Є. Олександр Кониський.

В кн.: Кониський О. Я. Оповідання. Повість. Поетичні твори. К., 1990.

І. Б. Усенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази