Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ю arrow ЮРИСТ
   

ЮРИСТ

[нім. Jurist — правознавець, законодавець, від лат. jus (juris) — право] — особа, яка має юридичну освіту, правознавець. Цим узагальнювальним поняттям охоплюються судді, прокурори, слідчі, адвокати, юрисконсульти, Ю, що працюють на підприємствах, в установах, організаціях і юрид. фірмах, вчені-правознавці, викладачі права тощо. Близьким до терміна «юрист» є термін «правник». Юрид. професія в Європі бере свій початок з часів Давнього Риму (3 ст. до н. е.). її розквіт тут припав на правління Юстиніана І (527— 565). Надалі місце і роль Ю. у різних країнах були зумовлені ступенем розвитку їхніх прав, систем.

У 20 ст. з'явилися нац. і міжнародні орг-ції Ю. (Міжнародна асоціація юристів-демократів, Міжнародна комісія юристів, Всесвітня асоціація юристів, Світовий конгрес українських юристів тощо). З 1988 діє Кодекс поведінки для Ю. країн Європи.

В Україні престиж професії Ю. особливо зріс після здобуття держ. незалежності (1991). Істотно збільшилася кількість дипломованих Ю. та юрид. навч. закладів. З 1991 діє Спілка юристів України.

Ю. С. Шемшученко.

 

Схожі за змістом слова та фрази