Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow аку-асо arrow АРЕШТНІ БУДИНКИ
   

АРЕШТНІ БУДИНКИ

- спец, заклади у пенітенціарній системі Рос. імперії 19 — поч. 20 ст., призначені для утримання заарештованих осіб. За тодішнім законодавством статус А. б. трактувався неоднозначно. Існувало кілька варіантів їх назви (арештні приміщення, «ізби»). Так, за ст. 9 «Тимчасових правил про арештні приміщення по справах мирової підсудності» Статуту про утримуваних під вартою 1857 передбачалося для ув'язнення осіб, «підлеглих селянському правлінню», відводити в кожній волості особливі приміщення («ізби») з поділом на чол. і жін. половини, для інших же осіб — розширити приміщення при станових квартирах. Завідували арештними «ізбами» станові правління, арештними приміщеннями при станових квартирах — станові пристави під наглядом мирових суддів. «Тимчасові правила...» не містили конкретніших відомостей щодо режиму утримання у цих приміщеннях та їх призначення: чи слугували вони лише для поперед, ув'язнення, чи були місцями позбавлення волі паралельно з тюрмами, острогами тощо.

Назву «арештний будинок» вжито у Статуті І про утримуваних під вартою 1890, де більш І чітко визначалися межі даного поняття. Під І А. б. тут малося на увазі місце для утримай- І ня підданих арешту — найлегшому виду поз- І бавлення волі в переліку покарань. Це дає І підстави відрізняти А. б. від т. з. арештних І приміщень при поліції, що призначалися І для поперед, утримання осіб, які перебували під слідством.

За Статутом розрізнялося становище в А. б. в'язнів з осіб вищих станів та «звичайних» арештантів. Вимагалося, щоб за можливості І арештовані цих соціальних груп утримувалися нарізно. Окрім соціального походження, відмінності у становищі ув'язнених в А. б. зумовлювалися також рівнем їхньої матеріальної забезпеченості. Напр., заможні арештанти могли харчуватися на свої кошти, оскільки законом не передбачалося у цьому жодних обмежень.

За статист, даними 1903—04, у Росії налічувалося понад 700 А. б. майже на 16 тис. місць. Ліквідовані після повалення самодержавства.

Літ.: Гернет М. Н. История цар. тюрьмы, т. 2—4. М., 1961-62. О. А. Штоквши.

 

Схожі за змістом слова та фрази