Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow О-об arrow ОБ'ЄМ
   

ОБ'ЄМ

— 1) Міра множини точок, що утворюють певне тіло К в тривимірному просторі, яка не змінюється при довільних рухах простору. В найпростішому випадку О. тіла вимірюється кількістю розміщених у ньому кубів, ребро кожного з яких дорівнює одиниці довжини. У заг. випадку розглядають усі можливі многогранники, вписані в К і описані навколо нього (див. Вписані і описані фігури). Якщо V_ — верхня грань (див. Верхня та нижня грані) всіх вписаних, a V+ — нижня грань всіх описаних навколо К многогранників, то шуканий О. має бути не меншим за V_ і не більшим за V+. Коли V_ = V+ = V, то число V наз. О. тіла К. Його обчислюють, використовуючи, напр., формулу

Об'єм - leksika.com.ua

(див. Кратні інтеграли). Поняття О. узагальнено і на багатовимірний простір. 2) О. питомий речовини — фіз. величина, обернена до густини речовини.

Літ.: Хинчин А. Я. Краткий курс математического анализа. M., 1953; Шилов Г. Е. Математический анализ (конечномерные линейные пространства). М., 1969; Лебег А. Об измерении величин. Пер. с франц. М., 1960.

В. П. Білоусова.